Пер- и полифлуороалкилираните вещества (PFAS), известни още като "вечните химикали", са голяма група от хиляди синтетични химикали, които са масово използвани и много устойчиви. Наричат се "вечни", защото не се разграждат по естествен начин, а опасността за човешкото здраве идва с натрупването им в тялото.

"Вечните" химикали ни атакуват и през кожата - можем ли да се предпазим

"Вечните" химикали ни атакуват и през кожата - можем ли да се предпазим

Опасности дебнат отвсякъде

PFAS химикалите се свързват с рак, вродени дефекти, чернодробни заболявания, заболявания на щитовидната жлеза, намаляване на броя на сперматозоидите и редица други сериозни здравословни проблеми. Въпреки че регулаторните органи са съсредоточили усилията си върху ограничаването на замърсяването на водата, се смята, че храната, която консумираме, също в голяма степен ни излага на риск.

Ново изследване, насочено към идентифицирането на храни с по-високо съдържание на "вечните химикали", установява кои често консумирани продукти водят до наличието им в човешката плазма и женската кърма. Според проучването в списъка със "замърсените" храни влизат белият ориз, яйцата, червеното месо и морските дарове. Кафето пък влиза в списъка с напитките.

Снимка 673810

Източник: iStock

В рамките на изследването учените са проверили проби от 3000 бременни майки и подчертават повсеместното разпространение на химикалите, както и редицата начини, по които те могат да попаднат в храната.

PFAS химикалите може да доведат до замърсяване на храната по редица пътища. При ориза изследователите подозират, че се получава чрез замърсена почва или вода. При яйцата от домашни кокошки пък се предполага, че е от храната, с която са хранени животните.

Снимка 673808

Източник: iStock

Евтината алтернатива на тора, също замърсена с "вечните химикали", може съответно да замърси почвата, от която се хранят пилетата, а освен това е и установено, че замърсява говеждото месо.

Как да се отървем от опасния токсин, който присъства в ориза

Как да се отървем от опасния токсин, който присъства в ориза

Единствено чрез правилно приготвяне

Колкото до кафето, изследователите подозират, че зърната и дори водата, която използваме, за да го приготвим, може да са замърсени. Предишни изследвания пък са установили, че филтрите за кафе се третират с PFAS химикали, а хартиените чаши или други опаковки за храна също често съдържат от тези съединения, пише Guardian.