От няколко години в научните среди се върти идеята за насекомите като суперхрана. Хлебарките пък, и по-специално тези от вида Diploptera punctate, успяват да изненадат изследователите в хранителните качества на своето "мляко".
Това е единственият вид хлебарки, които раждат живи бебета и произвеждат протеинови кристали, наподобяващи мляко, с които ги хранят. Именно този тип кърма се смята за в пъти по-полезно от кравето мляко и с три пъти повече енергия от биволското мляко.
Затова и на този натурален продукт се възлагат надежди за изхранването на човечеството в бъдеще.
“Diploptera punctate”ndio aina pekee ya Mende wanaotoa maziwa.Unaambiwa maziwa ya Diploptera punctater yana Protini mara nne zaidi ya maziwa ya ng’ombe.Kwa mujibu wa wanasayansi aina hii ya mende ndio itakuja kuwa chakula bora zaidi kwa Kizazi kijacho. pic.twitter.com/f7e1ozWkhk
— Alwatan Naiman (@alwatan_mc) June 3, 2020
Разбира се, "млякото" на тези хлебарки няма как да се добива в чист вид. Така екипът от изследователи, начело с представители на Института по биология на стволовите клетки и регенеративната медицина в Индия, започва да изследва протеиновите кристали и да търсят начин да ги възпроизведе в лабораторни условия.
Те са категорични, че кристалите са напълно пълноценна храна, с която да си набавяме протеини, мазнини, захари и всички необходими аминокиселини, предава Science Alert.
Усилията на изследователите продължават, а крайният продукт трябва да бъде протеинова хранителна добавка, която е бърз и лесен начин за набавяне на калории и хранителни вещества.
Разбира се, не е подходяща за тези, които спазват диети и искат да отслабват, но пък може да се използва ефективно в борбата с недостига на храна на много места по света.