Ако страдаме или сме страдали от безсъние, със сигурност сме чували съвета да опитаме да ускорим заспиването и да подобрим качеството на съня с различни етерични масла като тези от лавандула и лайка. А, оказва се, този приятен ритуал с използването им, има много повече ползи за нас от това да ни осигури качества почивка.

Памет, деменция и шестте здравословни навика, които ще намалят риска да я развием

6 начина да предотвратим деменцията

Доказани от мащабно проучване

Добре знаем, че сънят е от съществено значение за функциониране на организма, в това число и на мозъка. А според ново изследване, проведено в Калифорнийския университет, ритуалът за сън, който включва аромати на лавандула, роза, портокал, лимон, мента, розмарин или евкалипт, може да има дълготраен положителен ефект върху паметта.

Изследователите правят експеримент с хора на възраст между 60 и 85 години, които са помолени в продължение на шест месеца да заспиват в стая, в която се носят приятните естествени аромати благодарение на дифузер за етерични масла. И след този период паметта им доказано се е подобрила с цели 226% в сравнение с тази на друга контролна група, която не е била изложена на ароматите.

Снимка 629831

Източник: iStock

Затова учените вярват, че приятните аромати на тези растения стимулират мозъка по един специален начин, който предпазва от проблеми с паметта и подпомага неговото функциониране. Връзката между паметта и обонянието не е ново откритие и с нея се обяснява защо при хората в ранен стадий на деменция се наблюдава намалено обоняние.

Това т.нар. обонятелно сетиво е единственото, свързано директно с мозъчната памет. А всички други сетива, с които разполагаме, преминават първо през таламуса - структура от междинния мозък, която отговаря за разпределяне на информацията към другите части на мозъка. Затова и често свързваме конкретни миризми с дадени спомени от миналото, предава Daily Mail.

Снимка 629830

Източник: iStock

Участниците в изследването се подлагат и на ядрено-магнитен резонанс след неговия край и се доказва, че заспиването, съпроводено с вдишване на етерични масла, води и до по-доброто функциониране на "неуцинирания фасцикулус" - мозъчен път, който се влошава с остаряването и също е свързан с паметта.

Витамин D, витамин B12, витамин E, Омега-3 мастни киселини и кои витамини спомагат по-добрата памет

Витамините, които ще ни помогнат да имаме по-добра памет

Стига човек да не забрави да ги изпие, разбира се...

Това научно доказателство е в подкрепа на друго - че хората, страдащи от умерена деменция, подобряват паметта и езиковите си умения, когато се излагат на до 40 различни миризми два пъти на ден. А използването на етерични масла преди сън е лесен начин да си набавим дозата, без да отделяме специално време през деня. И не, не е необходимо да чакаме да забележим проблеми с когнитивните функции, за да включим дифузера - може да го направим с превантивна цел, за да поддържаме мозъка си млад.