Въпреки че усещането след пиянска вечер е ужасно, защото тежките главоболия и гаденето стават практически непоносими в един момент, продължаваме да пием и да се молим за по-лек махмурлук. По празниците (или по-точно след тях) с такива симптоми се събуждат много българи.
Наздравиците са неизменна част особено от новогодишната нощ. Често те следват една след друга и продължават до зори. Резултатът: тежък махмурлук.
Но има начин да избегнем точно тази последната фаза. Спокойно ще го направим с някои прости правила, сред които са: да не консумираме алкохол на празен стомах; докато пием, да се стремим да похапваме храни с повече мазнини (месо, колбаси и т.н.); да пием повече вода и като приемаме алкохол, да внимаваме с разредителите, които обикновено са сладки и газирани.
Източник: iStock
Ако обаче вечерта не сме били достатъчно съобразителни, на другия ден неизбежно ще страдаме. Естествено, има различни изпитани храни, с които да облекчим махмурлука си - шкембе чорба, сок от кисели краставички или зелев сок. Други разчитаме на разни модерни хапчета. Трети сме открили, че нищо не помага повече от една супа, придружена с... бира. А не е ли още по-добре, ако супата е бирена.
Още преди година в готварска книжка случайно се натъкнахме на няколко рецепти на различни бирени супи, които определено ни се струват идеалното решение за първия ден на януари. И понеже вече пробвахме три рецепти - за полска, руска и швейцарска бирена супа, време е да тестваме още три нови.
Саксонска бирена супа
1 литър малцова бира се загрява с кората от филия черен хляб, нарязана на парченца. Към тях се добавя 1 супена лъжица краве масло, 1 лъжичка захар, 1 лъжичка счукан ким и сол на вкус. Супата се сваля от огъня, преди да кипне. Застройва се с 2 яйца или 1 чаша сметана.
Източник: iStock
Бирена супа с леща
1 чаена чаша леща се изчиства, измива и накисва в чаша и половина бира за една нощ. 1 глава лук се нарязва и запържва в 1 супена лъжица краве масло. Прибавят се 1 чаша нарязани домати, 1 чаша и половина месен бульон, сол, черен пипер и магданоз. Супата ври на тих огън 45 минути. Прибавят се нарязани на кубчета наденички. Оставя се да ври още 15 минути. Преди да се поднесе, се добавя малко бира.
Датски "Йолебрьод"
150 г сух черен хляб и 150 г хляб грахам се накисват за 12 часа в 1/2 вода. След това се варят на тих огън, докато се получи гъста каша. Прибавя се 1/2 литър бира, 2 супени лъжици захар, щипка сол, малко карамфил и настъргана кора от лимон. Супата се оставя да клокне. Застройва се с 1 жълтък и се поднася с топка бита сметана.