Готвенето в голяма част е въпрос на проба-грешка и напасване на рецептите според личния ни вкус. Подправките обаче често са най-голямото предизвикателство и дори на професионалните готвачи може да се случи да сложат повече сол от необходимото.

Да, супата може да бъде още по-засищаща

Да, супата може да бъде още по-засищаща

Идеална за всяко време, дори и да сме на диета

Но точно от тях научаваме и един доста полезен и лесен начин да поправим грешката, ако сме пресолили супа.

Всичко, което ни трябва, е един картоф. Обелваме го, пускаме го цял в тенджерата и оставяме супата да къкри за около 15-20 минути.

Докато картофът се готви, той абсорбира част от излишната сол. А след като си е свършил работата, го изваждаме от тенджерата. И понеже сме против разхищаването на храна, вместо да го изхвърлим, го добавяме към друго ястие или го хапваме отделно.

За ефективността на трика, разбира се, си има добро научно обяснение. То се крие в картофеното нишесте. Когато се готвят в течност, картофите действат като гъба, попивайки част от солената вода. Въпреки че те няма как да абсорбират цялата излишна сол от супата, определено помагат за обезсоляването и балансирането на вкуса.

В случай че след като сме извадили картофа от тенджерата супата ни все още е по-солена от желаното, си струва да я разредим с малко бульон (но такъв с ниско съдържание на натрий), вода или дори съвсем малко сметана - тя прикрива соления вкус.

Има ли смисъл да пресяваме брашното, когато готвим

Има ли смисъл да пресяваме брашното, когато готвим

И каква всъщност е целта на тази допълнителна стъпка

Оцет или сок от лимон или лайм също може да бъде ни бъде от полза, за да "спасим" пресолената супа, пише Parade.