Статистиката показва, че сред държавите, в които живеят най-много столетници, попадат Япония, Китай, Уругвай и Пуерто Рико.
Всъщност най-възрастният човек, живял досега, е именно от Япония. Това е Кане Танака, която почина минала година на 119-годишна възраст. Тази година пък си отиде французойката Люсил Рандон, известна още като сестра Андре. Тя издъхна на 118-годишна възраст.
Според Eat This, Not That именно от нея можем да почерпим мъдрости и вдъхновение за дълголетен живот. Защото докато съвременния начин на живот изисква да си храним здравословно и да спортуваме редовно, то според сестра Андре диетата и движението не са всичко.
Източник: iStock
Да, нито едно от двете не бива се пренебрегва, но според Дейвид Тавела, която е работила в старческия дом, в който е живяла възрастната французойка, тя е си е позволявала по малко вино всяка вечер. А също и шоколад.
За дълголетието обаче допринасят и социалните и екологични фактори на средата, в която живеем. Проучване доказва, че хората, които живеят в райони, в които придвижването пеша е лесно, достъпно и се насърчава, е по-вероятно да доживеят до по-напреднала възраст.
Вътрешната ни настройка към всичко, което ни се случва ежедневно, също е от голямо значение. Едва ли за някого е изненада, че столетниците са позитивни и спокойни хора, които с времето са се научили да се влияят все по-малко от стресови ситуации.
Източник: iStock
Вече споменахме колко е важно да се храним здравословно и балансирано, но се връщаме обратно към темата с уточнението, че предпочитаното "мезе" от столетниците са ядките - и по-специално фъстъците. За консумацията на фъстъци се смята, че има отношение към по-малката вероятност от развитие на сърдечни заболявания, както и по-ниския риск от смъртност.
Движението също е един от главните фактори, които оказват въздействие върху продължителността на живота на човек. Добрата новина е, че е не нужно да се затваряме във фитнес залата с часове и да гоним определени резултати - достатъчно е да си изберем спорт, който ни доставя удоволствие и да го практикуваме редовно. Независимо дали това е тенис, плуване, джогинг или друго, важното е да се движим - с умерена интензивност, но няколко пъти седмично.