Т. нар. "сини зони" са уникални общности по света, в които хората живеят дълъг и здравословен живот до и след 100 години. Това, което свързва тези хора, са общата среда, начина им на живот и... боба.
Точно така, става въпрос за бобовите растения, които са част от диетата на столетниците. Общностите им са срещани в Икария (Гърция), Окинава (Япония), Никоя (Коста Рика), Лома Линда (Калифорния) и италианският остров Сардиния. Авторът и предприемач Дан Бютнер, който е прекарал десетилетия в изследване на "сините зони" споделя, че в храненето си дълголетниците залагат основно на растителна храна и бобови култури.
Бобът, грахта, фасулът, лещата и нахутът са все богати на хранителни вещества, включително мед, желязо, магнезий, калий, фолиева киселина, цинк, лизин (основна аминокиселина) и много протеини и фибри. Последните са от особено значение за доброто ни чревно здраве, имунна функция и предотвратяването на възпалението.
Източник: iStock
Всеки вид бобови има различен хранителен профил, така че най-препоръчително е да хапваме от всеки. Червеният боб например е богат на повече фибри от останалите, черният и тъмночервеният боб са пълни с калий, а пък в нахута има много магнезий, обяснява Дан Бютнер. Той изтъква още, че бобовите са богати на растителен протеин, който е за предпочитане пред животинския, тъй като има повече хранителни вещества и по-малко калории.
Ползите от яденето на бобови растения обаче не с изчерпват с това. Разтворимите фибри в тях могат да спомогнат за понижаването на холестерола и предотвратяването на развитието на диабет тип 2, като стабилизират кръвната захар. Според проучване от 2001 г. яденето на боб четири пъти седмично намалява вероятността от поява на сърдечни заболявания с 22%. А според друго изследване от 2004 г. хората могат да удължат живота си с още осем години за всеки прием на 20 грама бобови растения.
Източник: iStock
Хората, които се стремят да свалят килограми, също могат да усетят ползите от консумирането на бобови. И това отново е подкрепено с научни факти. Преглед на проучвания от 2016 г. установява, че хората, които са яли около 250 грама боб всеки ден в продължение на шест седмици, са загубили с почти половин килограм повече от хората, които не са консумирали боб, пише CNN.
Не на последно място, бобовите храни щадят и семейния бюджет, тъй като не са особено скъпи. Разбира се, градинарите ентусиасти, които разполагат с подходящи условия, могат дори и да си ги засадят у дома.