В момента за една от най-здравословните диети е определяна средиземноморската. В нея се набляга на консумацията на плодове и зеленчуци, като присъстват и рибата и морските дарове. Както се забелязва, месото отсъства. Според ново проучване обаче има причина да не го изключваме напълно от менюто си.

Диетата, която ни помага да поддържаме нисък холестерол

Диетата, която ни помага да поддържаме нисък холестерол

Какво сочи 40-годишно проучване

Изследователите наричат тауринът (хранително вещество, което се съдържа в месото и рибата) "еликсир на живота", тъй като може да удължи живота и подобри здравето на редица животински видове.

При тях, както и при хората, нивата на таурин намаляват с възрастта. Трябва да отбележим, че тестове не са правени с хора. Изследването върху животни обаче е най-новото развитие в търсенето на начини за забавяне на стареенето.

Проучването започва с анализиране на молекули в кръвта на различни видове, за да се изследват разликите между младите и по-възрастните сред тях.

Снимка 621815

Източник: iStock

На експеримента първо са подложени мишки. Дневна доза е давана на 14-месечни мишки, чиято възраст е еквивалентът на 45 години при хората. Резултатите показват, че приемалите таурин мъжки мишки живеят с 10% по-дълго, женските - с 12%, а освен това и двата вида изглеждат в по-добро здраве.

По-дългата продължителност на живота с 10-23% е регистрирана и при червеите.

Следват маймуни, на които в продължение на шест месеца им се дава таурин. Въпреки че този период от време е твърде кратък, за да се забележи разлика в очакваната продължителност на живота, изследователите все пак откриват подобрения в костите, нивата на кръвната захар, имунната система и телесното тегло на животните.

За учените обаче много въпроси остават без отговор. Дали същите резултати биха били възможни при хората? Защо нивата на таурин в организма ни с времето спадат, ако е толкова полезен за здравето? Как забавя стареенето? Има ли някакви опасности от приема на таурин?

Снимка 621814

Източник: iStock

Предвид тези въпроси, изследователите препоръчват хора да не взимат таурин като добавка и да не прекаляват с консумацията на енергийни напитки, които също съдържат от него.

След направен анализ на 12 000 души, учените заключават, че хората с повече таурин в кръвта си имат по-добро общо здраве. И отбелязват, че ако данните от изследването на мишките се приложат към хората, това би означавало допълнителни седем до осем години живот за хората. Все пак, необходимо е да се извършат още клинични изпитвания, за да се установи дали има полза от приемането на таурин като добавка, пише BBC.

Първото синтетично филе от риба, която не плува, но се яде

Рибата, която не плува, но се яде

За добро или за зло, явно това е бъдещето

При месоядните хора тауринът така или иначе е част от диетата и то в количества, които са по-малко от тези, използвани в изследванията. Учените напомнят, че с една добре балансирана диета, част от която са и месото, и рибата, е излишно да приемаме добавки като таурин.