Родители си правят фалшиви профили във „Фейсбук", за да следят децата си в мрежата. Това съобщи психологът Иван Игов, експерт от дружеството на психолозите в България и бивш  съветник в образователното министерство.

Майки си слагали профилни снимки на връстници на своите деца, сприятелявали се с тях и следели активността им в интернет мрежата, пише "Монитор".  "Това е абсурдно, когато детето разбере за измамата, то ще загуби всякакво доверие в родителя си", коментира Игов. Новата мода за налагане на ,,фейс контрол" е породена както от интернет зависимостта, от която страдат учениците, така и от все по-затруднената комуникация в съвременните семейства"Това е един отчаян опит на родителите да опознаят детето си и да разберат какво се случва в живота му", коментира още психологът.Всяко трето българче между 13-15 години активно общува в  мрежата.

Това показват резултатите от  проучване на българското  дружество на психолозите. Същевременно почти всички деца на тази възраст имат профил във „Фейсбук". И докато тийнейджърите все повече се пристрастяват към виртуалния святкомуникацията им с родители и учители става все по-трудна. Едва 13% от родителите имат здрава връзка с детето си могат да го разберат и посъветват, сочат още данни от проучването.

Според психолога родителите общуват с децата си така, както са ги възпитавали техните майки и баби, а в бързоразвиващия се свят на  неограничените комуникации тези подходи са остарели. Затова той препоръчва на съвременните семейства да посещават училища за родители, за да преодолеят проблемите в общуването с децата си.