Често ни се случва да се ядосваме - както за големи проблеми, така и за доста по-незначителни, които обаче наливат допълнително масло в огъня на ежедневното напрежение. И все ще се намери някой отстрани да ни каже да го караме по-спокойно, че ще си докараме някой инфаркт. В подобни моменти се замисляме дали наистина може да се стигне дотам.
Замислят се и американски учени от Columbia University, които правят експеримент с 280 доброволци на възраст над 26 години. Те прекарват 30 минути в пълен релакс и през това време не могат да четат, да говорят по телефона и дори да спят.
Кръвното им налягане се измерва неколкократно и след това това са помолени да си спомнят за някаква ситуация, която е успяла да ги ядоса сериозно. След това е трябвало да си спомнят за тревожен момент от миналото или да прочетат няколко депресиращи изречения с цел да се натъжат. Имали са и емоционално неутрална задача - да броят до 100.
Източник: iStock
В резултат на това се установява, че връщането на спомени, които предизвикват гняв, влияе негативно на проводимостта на кръвоносните съдове в продължение на 40 минути, а това е предпоставка за увеличен риск от сърдечен удар. Този ефект не се наблюдава, когато спомените са свързани с тревожност или тъга.
Въпреки че изследването е малко и трябва да се вземат предвид още редица рискови фактори като например тютюнопушене, други вредни навици, както и сърдечно-съдови проблеми, то е поредното доказателство за връзка между психичното и физическото ни здраве, пише Daily Mail.
То е и поредното напомняне, че емоционалната интелигентност е наистина важна, както и това да успеем да се владеем в конкретни ситуации, защото вредите са преди всичко за нас. И ако не искаме наистина да стигаме до инфаркт, трябва да го караме малко по-лежерно.