И малките деца знаят, че от това с какво се храним зависи здравето ни. Не е новина и фактът, че намаляването на консумацията на червено месо и преработени храни се отразява благотворно на човешкия организъм... и на природата.

Кръстоцветните зеленчуци и защитният им ефект срещу грип и вируси

Зеленчуците, които ни защитават от грип и вируси

В следващите месеци ще наблягаме на тях

Ново немско проучване излиза с категорични данни, че когато заменим месото и млечните продукти с пълнозърнести храни, варива, ядки и зехтин значително намаляваме риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2.

Учените от Немския център за изследване на диабета в Дюселдорф анализират предишни 37 изследвания, свързани със здравословната "подмяна" на храни от животински произход с такива от растителен.

Снимка 622540

Източник: iStock by Getty Images

Рискът от сърдечно-съдовите заболявания пада с 25 %, когато 50 г месо на ден бива заменено с порция ядки или бобови култури. Ако вместо едно яйце за ден хапнем 25 г ядки, рискът намалява със 17 %.

Снимка 621303

Източник: iStock

Подобни са данните и за диабет тип 2. Учените изчисляват намаляване на риска с около 20 %, когато 50 г преработено месо дневно се замени с до 28 г ядки или когато едно яйце дневно се замени с 30 г пълнозърнести храни, или 10 г ядки.

Снимка 627177

Източник: iStock

Изследването доказва още, че най-голям риск за здравето на сърцето крият преработени меса като наденица, кренвирши, шунка, бекон и други колбаси. Не е пояснена конкретната причина за това, но е вероятно тя да е високото количество на сол, нитрати и нитрити в тях, пишат Guardian.