Джена Ризо е професионален треньор, чиято мисия е да помага на хората да постигнат така желаната от тях фигура. Когато самата тя тепърва започва да се занимава със спорт обаче, буквално започва от нулата, тъй като не е знаела нищо. Затова, както правят и много други хора в подобна ситуация, започва да следва примера на непознати в социалните мрежи.

Бананите - преди или след тренировка са по-полезни

Бананите - преди или след тренировка са по-полезни

Как да подсилим ефекта от физическата активност

Сега, когато вече има опита и над 77 000 последователи в TikTok, Джена Ризо не се притеснява да сподели своите съвети, базирани на собствената си фитнес история.

"През годините придобих много здравословни навици, но имаше и такива, които ми причиниха много повече вреда, отколкото полза", признава тя. Във видеото си също така издава пет широко разпространени практики и навици, които всъщност не бива да правим, за да постигнем целите си без да навредим на физиката и психиката си.

@jennaaaamariee

Flat Abs Formula - 4 Pillars to fat loss without spending hours in the gym or giving up your favorite foods in the ???? on my page.

♬ Light hip-hop beat/long ver.(1425963) - nightbird_bgm

Физическо претоварване

Много фитнес ентусиасти се увличат да тренират почти всеки ден от седмицата, но това далеч не е режимът, препоръчван от треньори и здравни експерти. Те уточняват, че прекалената физическа активност може да увеличи риска от предсърдно мъждене и е свързана с рабдомиолизата - рядко състояние, при което се наблюдава увреждане на мускулите. За да не си навредим, е най-добре да си даваме почивни дни от залата и да променяме интензивността и продължителността на тренировките в различните дни.

Снимка 668227

Източник: iStock

Хранене по правилата

Когато си казваме, че не можем да си позволим нещо сладко например или че си забраняваме въглехидратите на вечеря, единствено нарушаваме връзката си с храната и потенциално можем да отключим хранително разстройство. Много здравни специалисти са на мнение, че няма универсален режим за здравословно хранене, но всички са единодушни, че е важно да консумираме плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, протеини и млечни продукти.

Снимка 668226

Източник: iStock

Сравнения с "модели за подражание"

Чисто психологически не е здравословно да си налагаме, че определени хора са "модели за подражание" заради физиката им. Добре е да сме наясно, че в крайна сметка, без значение колко се прехласваме по тялото на някого и искаме да изглеждаме по същия начин, едва ли можем да го постигнем. Защото дори и да се храним и тренираме по неговия режим, нашето тяло и организъм са различни. Вместо да се стремим към "съвършенството" на някой друг, е по-добре да се стремим към най-добрата версия на себе си.

Снимка 668228

Източник: iStock

Срама като мотивиращ фактор

Негативните мисли спрямо себе си също вредят на психиката ни. Вместо да се укоряваме, че днес сме пропуснали тренировката си например, можем да се опитаме да възприемем нагласата, че всякакъв вид движение се брои и има значение. В такива моменти можем да излезем на разходка, лек джогинг или да покараме колело в парка.

Защо жените спят по-зле от мъжете (и можем ли да направим нещо по въпроса)

Защо жените спят по-зле от мъжете (и можем ли да направим нещо по въпроса)

Различни по природа

Пренебрегваме съня

Всички сме чували, че е добре да спим между седем и девет часа всяка нощ. И неслучайно здравните специалисти повтарят това толкова често. Хроничното недоспиване се свързва със затлъстяване, високо кръвно налягане, висок холестерол и диабет, а също и депресия, тревожност и лошо психично здраве, пише New York Post.