Ако сме спортни натури и тренировките са неизменна част от нашия живот, то със сигурност ги практикуваме, независимо от сезона. И за мнозина студът навън не е причина да се лишат от ежедневния си крос в парка. А и, според специалисти, най-добрите тренировки си остават тези навън, независимо от температурите. Но при определени условия.

Нуждаем ли се от повече сън през зимата

Нуждаем ли се от повече сън през зимата

Отговор дава ново проучване

CNN се допитват до уелнес експерта д-р Лиана Уен, която споделя тънкостите на спортуването на открито през студените месеци с цел да ни мотивира да не се отказваме от него, защото ползите определено са повече от негативите. 

Тя напомня, че независимо от сезона, всеки човек се нуждае от поне 150 минути умерена физическа активност седмично, за да поддържа добро здраве. В това време са включени дейности както джогинг, каране на колело, игра на тенис или каране на ски през зимата, така и активни домакински дейности като цялостно почистване на дома.

Снимка 692378

Източник: iStock

Осигурявайки си тази физическа активност, ние не само се грижим за добрата си форма и цялостното здраве, но и намаляваме значително риска от различни заболявания - както сърдено-съдови и онкологични, така и други като диабет например.

Разбира се, всеки може да намери най-добрия за себе си начин за тренировка. Ако предпочитаме фитнес залата, няма проблем, важното е да бъдем активни. Но тренировките на закрито не бива да бъдат за сметка на физическа активност на открито, дори под формата на кратки разходки за 15-20 минути на ден.

Ако пък предпочитаме да набавяме препоръчителната си доза физическа активност навън, на открито, то има няколко фактора, за които е добре да внимаваме през зимните месеци. Препоръката на д-р Уен е ако сме в по-напреднала възраст или имаме някакви хронични заболявания, първо да се консултираме с лекар, преди да излезем да тичаме на температури, близки до нулата. 

Снимка 692377

Източник: iStock

Ако нямаме подобни противопоказания, но сме начинаещи в тези спортни занимания, е препоръчително постепенно да увеличаваме времето им. Затова е добре да избираме по-кратки маршрути около дома. Трябва и предварително да се запознаем с прогнозата за времето, както и да изберем най-топлото време от деня, за да излезем да спортуваме. Ако има силен вятър, вали дъжд или сняг, по-добре да не рискуваме.

Винаги трябва да сме подходящо облечени за тренировки навън. Най-добре да е на слоеве и да изберем материи, които не запотяват излишно и с които няма да останем потни и мокри. За да намалим риска от хипотермия, трябва да се погрижим за топлината на няколко конкретни части като ушите и ръцете. А ако се намокрим от дъжд или сняг, не бива да оставаме с мокрите дрехи.

Да тренираме ли, ако сме уморени или не сме се наспали

Да тренираме ли, ако сме уморени или не сме се наспали

Отговорът не е толкова еднозначен

Когато спортуваме, ние неизбежно се потим, независимо колко градуса е навън. Затова не бива да забравяме да пием достатъчно вода и когато тренираме на студеното време. То може да намали усещането ни за жажда, но това не значи, че тялото ни няма нужда от вода. Затова задължително трябва да носим бутилка с нас.