За много хора тренировката е навик, който не си представят да пренебрегнат и за ден. Но в живота има и моменти, в които се чувстваме по-изморени или недоспали и физическата активност вероятно е последното нещо, с което ни се занимава.
Въпросът дали е по-добре да направим тренировката си въпреки обстоятелствата, все пак не е толкова еднозначен, както бихме си помислили. Оказва се, че упражненията и сънят си влияят взаимно и неизменно това се отразява на тялото ни. Затова и е полезно да знаем и да разберем каква точно е взаимовръзката.
Това разбиране би ни помогнало да преценим сами за себе си дали в даден момент можем да преодолеем моментната си умора или пък е по-добре да пропуснем посещението в залата.
Естествено, когато сме изморени ни се струва много по-правилно да си починем вместо са изразходваме енергия, каквато реално ни липсва, с физическа активност. Или поне можем да преместим сутрешна тренировка за по-късно през деня.
Източник: iStock
Важно е да знаем, че сънят е ключов, за да може тялото ни да възстанови мускулната тъкан и да синтезира протеини - все процеси, които са от съществено значение след тренировка. Това помага за по-доброто ни представяне и възстановяване, а освен това и намалява риска от контузии. Не на последно място, качественият сън ни осигурява необходимата енергия, за да се чувстваме мотивирани да се придържаме към тренировъчния си режим.
С упражненията пък изразходваме енергията, която сме натрупали по време на сън, и си помагаме да намалим стреса и подобрим настроението си. Освен това движението ни помага за регулирането на естествения циркаден ритъм на тялото ни - това е вътрешният часовник, заради който се чувстваме будни или уморени.
Източник: iStock
Предвид всичко това, вече знаем как са взаимосвързани сънят и кондицията ни за тренировки. И точно заради това влияние е полезно да планираме добре графика си за упражненията. Най-важно е да се съобразим личния си ритъм, но общото правило е да не правим високоинтензивни тренировки в часовете близки до заспиването ни.
В случай че не страдаме от хронична умора и причината за отпадналостта ни не се крие в хормонални промени, и все пак не искаме да пропускаме тренировката си, можем раздвижим тялото с по-лека физическа активност.
Чудесни са разходките, йога и пилатес упражненията, разтяганията за гъвкавост на тялото ни, плуването и карането на колело, пише Fitness First.