Всеки, който се стреми да се храни здравословно и балансирано, избира богата на полезни вещества храна. И вероятно се е замислял дали начинът ѝ на съхранение преди консумация може да доведе до тяхната загуба.
Когато не предвиждаме да я изядем скоро, обикновено слагаме храната не просто в хладилника, а във фризера - за да си гарантираме, че ще е годна и след по-дълго време. Но е добре да имаме предвид, че промяната в хранителния ѝ състав, когато я замразяваме, зависи от това дали първо е бланширана, или сготвена, както и от това какъв е продуктът.
За загубата на вещества в храната са виновни кристалите, които се образуват при замразяване. "Тези кристали могат да разрушат клетъчните стени, което води до лека загуба на определени хранителни вещества, като витамини С и витамини от група В, които са водоразтворими", обяснява д-р Келси Коста - диетолог и консултант по хранене.
По думите ѝ тези загуби обикновено са много незначителни. А освен това, ако замразяваме храната правилно, реално можем да запазим хранителния ѝ състав дори по-добре в сравнение с други методи.
Така например при съхранението на стайна температура или в хладилника, с течение на времето храната ще започне да губи витамините си, както и други хранителните вещества. Замразяването обаче може да се окаже добра алтернатива.
Източник: iStock
Плодовете и зеленчуците например ще запазят качествата си, ако ги замразим в рамките на часове след като са достигнали пика си на узряване. Ако ги купуваме от магазина обаче, транспортирането им вече е отнело време и до момента, в който ги сложим във фризера, може да са загубили част от хранителните си вещества.
Повече за тези промени става ясно от проучване от 2017 г., което изследва хранителния състав на плодове и зеленчуци, съхранявани свежи, в хладилник и във фризер.
Заключенията показват, че в хладилник за пет дни, в оцененото съдържание на витамини в продуктите няма големи разлики. В същото време обаче не се наблюдава и значителна загуба на хранителни вещества в замразените продукти.
Това означава, че съхранението в хладилник не е непременно по-добро от замразяването. Така учените опровергават разпространеното мнение, че свежата храна има значително по-голяма хранителна стойност от замразената.
Източник: iStock
За да запазим полезните вещества, е от значение също така и как ще размразим храната. Не са препоръчителни методи, които изискват по-дълга термична обработка, затова е най-добре да заложим на обработване на пара. Можем да използваме и микровълновата фурна, но ако е за по-кратко.
Трябва да имаме предвид, че замразените храни също имат своя скок на годност във фризера и е добре да се съобразим с посочената дата за конкретния метод на съхранение.
Замразените плодове и зеленчуци например, ще запазят максимално качествата си в рамките на 8 до 12 месеца. Ако сме ги купили замразени от магазина, е препоръчително да ги пъхнем във фризера у дома веднага след като се приберем.
Колкото до приготвената храна, която смятаме да замразим, е добре да го направим в рамките на два часа след като е готова, пише Health.