Със сигурност с нетърпение чакаме уикенда, за да си починем след дългата работна седмица. И често тази почивка се изразява в повече сън от обикновеното, което смятаме за нещо напълно нормално. Нормално да, но не и много полезно, смятат учените.
Според ново проучване, проведено в King's College London, различните модели на сън през делничните и почивните дни води до увеличаване на специфични чревни бактерии, които са свързани със затлъстяване и повишен риск от диабет, инфаркт и инсулт.
Ако през уикенда спим по поне 90 минути повече, отколкото през останалите дни, настъпват сериозни промени в биологичния ни часовник и циркадните ритми. Те оказват своя ефект върху функционирането на редица системи в организма - като имунната и храносмилателната.
Източник: iStock
Освен това се доказва, че хората, които са склонни да си поспиват до късно през почивните дни, често консумират повече храни и напитки с голямо съдържание на захар за сметка на по-малко плодове, зеленчуци и ядки.
Тези изводи са направени на база проследяване и различни изследвания, проведени с 934 души, които са здрави и с нормално тегло и спят минимум седем часа на нощ. С взети проби се доказва връзка между нередовните модели на сън и чревния микробиом, предава Daily Mail.
Този т.нар. социален джет лаг е свързан не само с повишаване на телесното тегло, но и с умствена умора, която се проявява най-ясно в първите работни дни след уикенда. Затова, колкото и да сме уморени, по-добре ще направим, ако ставаме и лягаме всеки ден по едно и също време.