И да сме спали добре, и да сме имали лоша нощ, чашата с кафе вероятно е първото, към което посягаме сутрин. Но ако не сме успели да си набавим необходимата здравословна доза сън, със сигурност имаме чувството, че имаме нужда от екстра доза кофеин. Едно ново изследване пък доказва каква е неговата връзка с ефектите от недоспиването.
Учени от швейцарската University Psychiatric Clinics Basel откриват, че тези, които пият кафе по време на периоди с недостатъчен сън, имат като ефект допълнително намаляване в количеството на сивото вещество. Добре знаем, че качествената почивка през нощта е от съществено значение за правилното функциониране на мозъка и предпазването му от стареене. И когато не успяваме да си я набавим, негативните ефекти не закъсняват.
В изследването се говори и за аденозин А1 рецепторите в мозъка, които имат ключова роля в регулирането на невронната активност и насърчаването на съня. А кофеинът има доказан ефект като антагонист на тези рецептори и блокира действието им като повишава бдителността и противодейства на сънливостта.
Източник: iStock
Учените използват за база предишни доказателства, според които концентрацията на кофеин води до доказано намаляване на сивото вещество след само 10-дневен контролиран прием. Това показва значителен ефект на основната съставка на кафето върху пластичността на сивото вещество в мозъка.
Участниците в научния експеримент, които приемат безкофеиново кафе по време 10-дневния период, е доказано с ядреномагнитен резонанс, че имат увеличение на обема на сивото вещество в някои области на мозъка като префронтален кортекс и други, свързани с различни когнитивни и сензорни функции. И това от учените се определя като компенсаторен отговор на недоспиването.
При тези, които са приемали по 300 мг кофеин на ден обаче се забелязва обратният ефект - намаляване на сивото вещество в същите тези области, което води до значително влошаване на мозъчната функция. Затова учените предполагат, че кафето стопира въпросните компенсаторни механизми и по този начин потенциално влошава негативното въздействие от недоспиването, обяснява Psy Post.
Източник: iStock
Оказва се също така, че има и индивидуални разлики в наличието на аденозин рецепторите, които играят важна роля за промените в сивото вещество. Например тези, при които те са в по-малко количество, се наблюдава по-голяма намаляване на обема на сивото вещество при комбинация между недоспиване и прием на кофеин.
Учените достигат и до извода, че след възстановителен сън и около 30-часова пауза от консумацията на кофеин по-голяма част от промените в сивото вещество са елиминирани. Все още не е напълно ясно как промяната в пластичността на мозъка вследствие на кофеина влияе върху когнитивните функции, но е категорично, че ефектът е негативен. Затова явно когато сме недоспали чашата кафе е по-скоро лоша услуга, особено когато говорим за по-продължителен период от време.