Голяма част от нас водят заседнал начин на живот по принуда. Когато работата ни е свързана със стоене пред компютъра, неминуемо прекарваме в тази поза дълги часове на ден. А вредите от това за организма със сигурност не закъсняват. Затова е важно да знаем как да противодействаме и колко да тренираме, за да върнем баланса.

С тренировки срещу безсънието - колко често трябва да спортуваме, за да решим проблемите със съня

Колко често да спортуваме, за да спим по-добре

Една от многото причини да сме активни

Продължителните часове седене се свързват с повишен риск както от затлъстяване, така и от редица сериозни заболявания, които могат да доведат и до фатален край - най-често на сърдечно-съдовата система. Но според някои научни изследвания, можем да намалим този риск чрез физическа активност - и дори не се налага да прекарваме часове наред в залата.

От The Washington Post организират проучване, в което участват както астронавти от МКС, така и доброволци, които прекарват голяма част от деня си почти неподвижни в продължение на 70 дни. През това време те имат и физическа активност в продължение на един част шест пъти в седмицата - спринтове на пътека или бързо каране на велоаргометър за половин час, съчетани с клякания, упражнения с тежести и други базови.

Снимка 672862

Източник: iStock

Така се установява, че участниците до голяма степен са съумели да съхранят своята мускулна маса и издържливост, както и правилното функциониране на сърдечно-съдовата система, дори и да прекарват 23 часа на ден почти неподвижни и само за час да тренират.

Преди години пък друго изследване стига до извода, че дори по-малко от час физическа активност на ден също може да обърне негативния ефект от застоялия начин на живот. Споменава се за поне 40 минути "умерена до енергична интензивност", която може да компенсира 10 часа седене.

Снимка 672860

Източник: iStock

Под умерена физическа дейност се разбира бързо ходене, домакинска работа или работа на двора например. А енергичната е туризъм, джогинг, носене на тежки товари и практикуване на екстремни спортове например. И, както виждаме, далеч не е наложително да ходим на фитнес или да тренираме конкретен спорт, пише The Healthy.

Тренировки и ползите от тях - защото при жените са повече, отколкото при мъжете

Повече ползи с по-малко тренировки - как го правят жените

Добра мотивация и за двата пола

Експерти съветват никога да не забравяме да направим кратка разгрявка, преди да започнем каквато и да е физическа активност след цял ден седене. Това ще ни помогне да загреем мускулите и да избегнем възможността за травми. За препоръчване е да започнем със серия клекове, след което да направим кратка кардио тренировка. И, да, дори половин час ходене върши работа, за да ускорим пулса и да се погрижим за здравето на сърцето си.