Често поглеждаме с недоверие към суперхраните, както и с доза съмнение дали пък не са прекалено прехвалено, откъдето и да идва по-високата им цена. Разбира се, това правилно не е общовалидно, защото спокойно може да добавим и бобовите към тези храни, като знаем, че са напълно достъпни.
И не са само те, които се нареждат рамо до рамо до по-екзотичните си и скъпи събратя, които също имат доказани ползи за здравето и красотата ни. А ето кои са суперхраните, на които да заложим през следващите месеци - защото все повече обръщаме внимание както на подсилването на имунитета, така и на идеята за растително хранене.
Ферментирали храни
Една добре позната класика в графата суперхрани. Късметлии сме, че у нас туршиите, киселото зеле и киселото мляко са на почит - никак не е случайно. Според изследване на учени от Stanford School of Medicine, консумацията на ферментирали храни поддържа разнообразието на полезни бактерии в чревния микробиом и по този начин подсилва защитните сили на организма.
Източник: iStock
Боровинки
Малки, но много, много полезни. Tе са пълни преди всичко с антиоксиданти, които защитават клетките от оксидативен стрес и предпазват от ракови, сърдечно-съдови и други сериозни заболявания. Освен това тези вещества са важни за добрия вид на косата, кожата и ноктите.
Семена
На особена почит е чиата, както и конопените семена. И това се дължи на мощните им хранителни свойства. Чиата е пълна с антиоксиданти, минерали, фибри, омега-3 мастни киселини, калций, фосфор и магнезий.
Според проучване от 2016 г., специфичните антиоксиданти в семената от чиа могат да имат противоракови свойства и да имат защитни ефекти върху сърцето и черния дроб. Те са много полезни и за здравето на костите. А вече можем да намерим и десетки рецепти, в които те са главно действащо лице.
Източник: iStock
Древни зърнени култури
Това определение може да ни звучи странно, но зад него стоят амарант, теф и киноа. Последната се радва на най-голяма слава заради голямото количество фибри, витамини В6 и С, както и защото съдържа в себе си всички девет основни аминокиселини.
Зеленолистни зеленчуци
Те имат заслужено място в нашето меню, особено ако са с тъмнозелени листа, като спанака и кейла. Те са отличен източник на протеини и флавоноиди, които могат да предотвратят увреждане от свободните радикали, рак и опасни възпаления.
Спанакът също е пълен с витамини А и С и е научно доказано, че намалява нивата на кръвното налягане и риска от развитие на сърдечни заболявания. Кейлът също е богат на протеини и флаваноиди, както и на витамини А, К и С и на засищащи фибри, предава Real Simple.
Източник: iStock
Куркума
Тази пикантна подправка действа ефективно срещу възпаленията, намалява риска от развитие на някои хронични заболявания и подобрява паметта. Когато готвим с куркума е добре да добавим и щипка черен пипер, за да подобрим усвояването на куркумина.
Тахан
Вероятно го познаваме най-вече като една от съставките на любимия хумус. Той се прави от смлени сусамови семена и е чудесен източник на полиненаситени и мононенаситени мастни киселини, на които дължи своите противовъзпалителни и кардиопротективни свойства. Освен това осигурява протеини, фибри, желязо, мед, калций и други минерали, от които се нуждаем всеки ден.
Семена от нар
Като мощен антиоксидант, те могат да предпазят клетките от увреждане и помагат за предотвратяване на различни заболявания. Освен това са пълно с фибри, които подпомагат храносмилането, както и витамин С, витамин К и фолиева киселина.
Източник: iStock
Моринга
Тя е бързорастящо, устойчиво на суша дърво, познато и като "дървото-чудо". Листата от него, които се предлагат най-вече под форматa на прах, са едни от най-богатите на хранителни вещества, пълни с витамин С, витамин Е, бета каротин и протеини.
Манкай
Много е вероятно да не сме чували за него, но това е най-малкият зеленчук на света с големина едва половин сантиметър. Въпреки размерите си, той е зареден с всички девет основни аминокиселини, витамин B, желязо и над 60 хранителни вещества.