Коледа тъкмо отмина, но тепърва предстоят празненствата по посрещането на Нова година, както и последвалите седмици с още празници покрай поредица именни дни. Да, този период обикновено е съпроводен от много храна и алкохол.

Как да не преяждаме по празниците - съветите на нутрициониста Елена Петрелийска

Как да не преяждаме по празниците - съветите на нутрициониста Елена Петрелийска

Добро планиране и малко дисциплина

Както вече писахме, много е лесно да изгубим контрол и да прекалим както с едното, така и с другото, защо обичайният ни ритъм на живот е променен. Има ли начин да компенсираме обилната вечеря и няколкото напитки в повече на следващия ден?

Елена Петрелийска - дипломиран главен готвач, кулинарен автор и сертифициран нутриционист, отново ни дава ценни съвети за това как да помогнем на тялото ни да се възстанови след тежка вечер.

Вода и хидратация

Снимка 540135

Източник: iStock

Заложете на повече течности: обикновена вода (стайна температура или топла), вода с лимон - подпомага детоксикацията и освежава, кокосова вода - богата е на електролити и помага за възстановяване на баланса в тялото. Билковите чайове също са от полза, например чай от джинджифил (помага при подуване и гадене) или чай от лайка (успокоява храносмилането).

Супи и бульони

Снимка 500980

Източник: iStock

Леките зеленчукови супи или костни бульони са чудесни за възстановяване. Те са лесно смилаеми и помагат за рехидратиране на организма. Супи на основата на целина, тиквички, моркови и копър могат да помогнат за намаляване на подуването.

Зеленчуци с високо съдържание на вода

Снимка 664914

Източник: iStock

Зеленчуци като краставици, целина, тиквички са чудесни, защото подпомагат хидратацията и снабдяват тялото с основни витамини, и минерали. Солено ферментиралите зеленчуци са богати на пробиотици и също помагат за възстановяване на баланса на чревната флора.

Лек протеин

Снимка 469304

Източник: iStock

Протеинът подпомага стабилизирането на кръвната захар и възстановява енергията. Леките и лесно смилаеми източници на протеин са отличен избор. Риба като сьомга или пъстърва също е добра идея заради съдържанието на омега-3 мастни киселини.

Плодове, богати на антиоксиданти

Снимка 687040

Източник: iStock

Плодовете помагат за детоксикацията, снабдяват организма с витамини и минерали. Изберете плодове с високо съдържание на вода. Бананите са добър източник на калий, който помага да се възстанови електролитният баланс след консумация на алкохол.

Храни, богати на фибри

Снимка 580817

Източник: iStock

След обилно хранене е важно да се подпомогне храносмилането и да се подобри движението на червата. Овесени ядки, пълнозърнест хляб или кафяв ориз ще осигурят необходимите фибри и енергия. Лененото семе или чията могат да бъдат добавени към кисело мляко или смути.

Смутита и зелени шейкове

Снимка 348206

Източник: iStock

Смутитата са лесен начин да снабдите организма с хранителни вещества, без да натоварвате храносмилането. Ето една бърза рецепта: Смесете спанак, краставица, зелена ябълка, джинджифил и кокосова вода за освежаващ детокс шейк.

Избягвайте мазни и тежки храни

След преяждане организмът е натоварен, затова избягвайте мазни и пържени храни, които допълнително ще затруднят храносмилането.

Елена има и по-здравословни алтернативи на популярните празнични ястия. "С малки промени в съставките и начина на приготвяне можем да запазим удоволствието от празничната трапеза, като същевременно се грижим за здравето си."

Алтернатива на капамата

Капамата например е традиционно ястие, което включва голямо количество мазни меса и ориз. Можете да направите по-лека версия, като изберете по-леки меса - вместо тлъсто свинско месо, използвайте пилешко, пуешко или заешко, които са с по-ниско съдържание на мазнини. Ако все пак искате да включите свинско, използвайте филе. Вместо бял ориз, използвайте кафяв, булгур или киноа. Те са по-богати на фибри и имат по-нисък гликемичен индекс.

Алтернатива на баницата

Тя често съдържа много масло, мазни сирена и кори с рафинирани брашна. Можете да я направите и по-здравословна. Изберете пълнозърнести или домашно направени кори, намажете корите с четка, за да използвате по-малко мазнина. За плънка добавете повече зеленина като спанак, лапад или коприва, за да увеличите хранителната стойност. Пробвайте версия с овесени ядки или тиквички - вместо стандартните кори, настържете тиквички или смес от овесени ядки и кисело мляко за основа.

Модификации могат да бъдат приложени във всяко едно ястие, стига да сме малко по- изобретателни и да вярваме, че по този начин правим добро за нас и нашите близки. С тези алтернативи можете да съхраните традицията, но с повече грижа за здравето и фигурата си.