Коледните празници традиционно са свързани с богати трапези, около които се събират семейство и близки. Голяма част от празничните блюда са символични за това какво си пожелаваме за идната година и са задължителни за добрата атмосфера.
Няма начин цялото това кулинарно изобилие да не действа като своеобразно насърчаване към прекаляването както с храна, така и с алкохол. "Когато всички около нас се хранят повече, е лесно да се увлечем", казва Елена Петрелийска.
Дипломиран главен готвач, кулинарен автор и сертифициран нутриционист, за нея правилното хранене не е на пауза по време на празниците. "За мен проблемът идва от липсата на изградена рутина през останалата част от годината. По време на празниците ежедневният ритъм на живот съвсем се променя. Много хора се отпускат и губят навиците си за умерено хранене и движение."
Източник: Личен архив
По-малкото физическа активност и изобилието от калорични изкушения, които ни карат да не спазва нужния интервал между основните хранения също помагат да прекаляваме с храна и алкохол.
"За много хора празниците са начин да компенсират натрупания стрес, тревожност и умора от изминалата година. Чрез храната и алкохола те намират краткотрайно удоволствие и усещане за награда", коментира Елена Петрелийска.
Осъзнаването на всичко това е първата стъпка към избягването на прекомерната консумация. Тя ни дава и следващите практически съвети как да избегнем преяждането и препиването по Коледа, без да се чувстваме ощетени.
Източник: iStock
Започнете деня с балансирана закуска
Стартирайте деня с чаша топла вода, след това малък зеленчуков сок и не пропускайте закуската с идеята да "спестите калории" за празничната вечеря. Това може да доведе до прекаляване с храната по-късно през деня, а и до това да изпитвате силен глад през целия ден. Ако през останалото време от годината закусвате, направете и го и в празничния период - не променяйте режима си.
Яжте бавно и осъзнато
Дайте си време да се насладите на храната, като дъвчете бавно и обръщате внимание на вкуса и текстурата. Мозъкът ви се нуждае от около 20 минути, за да регистрира, че сте сити. Бавното хранене ще ви помогне да избегнете преяждането.
Изберете качеството пред количеството
Вместо да опитате от всичко на масата, изберете няколко любими ястия, които наистина ви доставят удоволствие. Насладете се на малки порции от тях, като се фокусирате върху качеството, а не количеството.
Внимавайте с алкохола
Алкохолът не само съдържа празни калории, но и намалява контрола върху количествата храна, които приемаме. Опитайте се да редувате алкохолните напитки с чаша вода или безалкохолна напитка, за да останете хидратирани и да ограничите консумацията. Може да замените коктейлите с моктейли.
Източник: iStock
Хидратирайте се
Пийте достатъчно вода и заложете на билкови чайове. Чаят от джинджифил е ваш пръв приятел в празничните дни - ще помогне на храносмилането ви.
Не пристигайте гладни на празничната вечеря
Хапнете нещо малко и здравословно преди празничния обяд или вечеря.
Източник: iStock
Планирайте движение след хранене
Лека разходка след хранене не само ще подпомогне храносмилането, но и ще ви откъсне от изкушението да си сипете още една порция. Поканете семейството или приятелите си на кратка разходка - това е чудесен начин да съчетаете социалното с полезното.
Създайте празнични ритуали, които не са свързани с храна
Включете игри, разговори или други активности, за да се насладите на празниците, без да се фокусирате само върху яденето.
Практикувайте самосъчувствие и умереност
Ако все пак преядете, не се обвинявайте. Един ден няма да развали цялостния ви начин на живот. Просто продължете с по-здравословни навици на следващия ден. Помнете, че празниците са за радост и свързаност, а не за перфекционизъм.
Празниците са време за споделени моменти, топлина и уют. Нека те ви донесат радост, вдъхновение и любов! Грижете се за себе си и близките си - както за душата, така и за тялото. Не забравяйте, че удоволствието от празниците се крие не само в изобилието на трапезата, но и в свързаността и благодарността за това, което имаме.