Въпреки че е невидима с просто око, микропластмасата е една от големите заплаха за здравето ни, която вече е навсякъде около нас - във въздуха, в почвата, във водата, а оттам и в храната. За съжаление, не можем да направим много, за да избегнем негативните й ефекти върху здравето, но все пак е важно да сме информирани кои са основните източници, от които тя достига до организма.

Как да намалим количеството микропластмаса, което поглъщаме ежедневно

Как да намалим количеството микропластмаса, което поглъщаме ежедневно

Полезни практически съвети

Когато говорим за храната и напитките, които консумираме всеки ден, има някои продукти, които водят класацията по количество микропластмаса в съдържанието си. И това логично ни навежда на мисълта, че явно трябва да намалим тяхната консумация заради този нежелан "бонус", който получаваме - микроскопичните частички пластмаса, които достигат до всички органи и системи в тялото. Ето и кои са в топ 5.

Бутилирана вода

Отдавна мнозина я отричат, защото пластмасовите бутилки, в които я купуваме, отделят голямо количество микропластмаса, отиващо директно в тялото ни с всяка глътка. Според различни изследвания, частиците в едно шише достигат стотици хиляди.

А голяма част от тях са нанопластмаса, която е толкова малка по размери, че безпроблемно навлиза в клетките и тъканите на организма, също както преминава бариерата между кръвта и мозъка. И колкото повече пъти отваряме и затваряме капачката на шишето, толкова повече пластмаса се отделя в него.

Снимка 453351

Източник: iStock

Сол и захар

Оказва се, че най-използваните подправки в кухнята са и най-вредни по отношение на съдържанието на микропластмаса. То се дължи най-вече на съхранението им в пластмасови контейнери, както и на опаковките им. Според едно изследване, всички видове сол съдържат голямо количество микропластмаса, а друго нарежда като първенец в тази категория хималайската.

Ориз

Вероятно често присъства в менюто ни, но надали сме се замисляли за тази скрита опасност, която носи. Учени от University of Queensland доказват, че в 100 грама ориз се съдържат 3-4 милиграма микропластмаса, която също поглъщаме.

А в ориза, който се вари в пакетчета, количеството е двойно и тройно. Затова учените винаги съветват да го измиваме добре, преди да пристъпим към готвенето, предава Times of India.

Снимка 673687

Източник: iStock

Чай в пакетчета

Да, бързо и лесно е да си го приготвим, а и може да поддържаме голямо разнообразие от вкусове у дома. Но именно в пакетчето е проблема. Когато го потопим в горещата вода, то отделя микропластмаса, която отпиваме с всяка глътка от чая.

От високата температура на напитката пък следва и още един негативен ефект - отделяне на вредни токсини от пластмасовите частици. Затова най-добре да залагаме на насипен чай, който да запарваме.

Морски дарове

Любими са ни, особено през летните месеци, но чистотата на водата в морета и океани поставя под голяма въпросителна безопасността на тяхната консумация. Отпадните води, както и голямото количество боклуци, изхвърлени във водоемите, води до замърсяване с микропластмаса, която се поглъща от морските обитатели и съответно от нас, когато влязат в ролята на наш деликатес.

Още един продукт от домакинството, който отделя голямо количество микропластмаса

Още един продукт от домакинството, който отделя голямо количество микропластмаса

Мислим си, че чистим, а всъщност замърсяваме

И няма някой вид, който да е по-малко засегнат от друг, затова е добре да редуцираме тяхната консумация, колкото и да са ни вкусни.