Добре знаем, че пълноценният хранителен режим е от съществено значение за нашето здравословно състояние. Затова изборът какво да сложим в чинията си никак не е за подценяване и трябва да бъдем истински внимателни. А добрата новина е, че с някои малки промени може да постигнем голям ефект.
Според ново проучване, проведено от нестопанската организация True Health Initiative, правилните промени в хранителния режим могат да увеличат продължителността на живота ни с до 13 години, особено ако ги направим, когато сме по-млади.
Акцентът е върху замяната на "типичната западна диета" с предимно червено месо и преработените храни, с "оптимизирана диета", при която червеното и преработено месо е в много по-малки количества за сметка на повече плодове и зеленчуци, бобови, пълнозърнести храни и ядки.
Източник: iStock
Ако една жена направи тези промени на 20-годишна възраст, тя може да удължи живота си с малко над 10 години, а един мъж - с до 13 години. Ако сме минали тази възраст, не бива да се отчайваме, защото новият ни хранителен режим също ще даде ефект.
Дори да започне на 60, една жена може да живее с осем години повече, а един мъж - почти девет. И на 80 отново не е късно за промяната, която ще допринесе с около три години и половина към продължителността на живота.
Този ефект се дължи преди всички на факта, че качественото хранене намалява риска от развитие на хронични заболявания и преждевременна смърт, което от своя страна значи увеличаване на продължителността на живота.
Източник: iStock
Според изследователите най-голям положителен ефект върху дълголетието има консумацията на повече бобови растения (боб, грах, леща, нахут), пълнозърнести храни и ядки (орехи, бадеми, шам фъстък). Може да ни звучи лесно да ги добавим към менюто си, но статистиките често показват, че не е точно така.
Тези храни съдържат повече от протеини. В състава им са и много здравословни мазнини, витамини, минерали и антиоксидантни фитохимикали, които са свързани с по-нисък риск от хронични заболявания. А ако техният прием е за сметка на червените и преработени меса, които причиняват сърдечно-съдови заболявания и рак на червата, тогава постигаме оптимален ефект.
Източник: iStock
Не е казано, че месото въобще не трябва да присъства в чинията ни - просто залагаме на бяло птиче и риба. А има и редица страхотни растителни източници на протеин, които могат да задоволят нуждите на организма ни.
И тук на първо място отново са бобовите култури, както и някои зеленчуци като броколите. Според различни проучвания, повишеният прием на растителни протеини намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. "Ползата е по-изразена, когато червените и преработените меса се заменят с източници на растителни протеини", обясняват учени, цитирани от CNN.
Един от лесните и ефективни начини да консумираме повече подобни храни е като заложим на така популярната в последните години средиземноморска диета. За да поставим основите, може една вечер в седмицата да приготвяме ястие на основата на бобови, пълнозърнести храни или зеленчуци. А след това постепенно увеличаваме броя подобни хранения, докато не ни стане ежедневие.