Обикновено свързваме бирата с лятото, когато в жегите тази газирана горчива алкохолна напитка е истинска наслада за небцето. Оказва се обаче, че бирата може да ни бъде не само приятна, а и полезна и то през зимата.

Бира в кен или в бутилка - в кой от двата случая напитката запазва свежестта си за по-дълго време

Бира в кен или в бутилка - това е въпросът

Каква е разликата във вкуса

Според ново проучване бирата всъщност може да е полезна за здравето на червата и да засили имунната система. Бирата всъщност е богата на много незаменими аминокиселини, витамини и биоактивни вещества, участващи в регулирането на физиологичните функции на човека.

Изследователи от Медицинския университет в Далиан в Китай обясняват как полифенолите в малца и хмела на бирата се считат за важни активни съединения, които взаимодействат с микробиома на червата. Проучването, публикувано в списание Nutrition and Metabolism, очертава как чревният микробиом разгражда полифенолите, фибрите и други полезни компоненти на бирата, за да подобри имунитета.

Снимка 643168

Източник: iStock

Изследователите установяват, че консумацията както на алкохолна, така и на безалкохолна бира повлиява положително на микробиома на червата, като например увеличаване на растежа на полезни бактерии и намаляване на вредните бактерии.

Когато бирата се консумира в умерени количества, полифенолите и другите хранителни вещества в бирата се ферментират и разграждат от микробната общност, която се намира във външния слой на лигавицата на червата. Този процес произвежда различни метаболити, включително късоверижни мастни киселини (SCFA), които имат противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти.

Коя е най-вредната бира

Коя е най-вредната бира

Лека, лятна, свежа... но далеч от нея

Това означава, че бирата може да помогне при сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, диабет, невродегенеративни заболявания, рак, неалкохолна мастна чернодробна болест и предотвратяване на инфекции.

"При здрави непушачи бирата рязко подобрява параметрите на артериалната функция и структура", категорични са изследователите.

Снимка 643167

Източник: iStock

Предишни проучвания показват, че умерената консумация на бира помага за предотвратяване на сърдечни заболявания, потиска рака и подобрява кръвообращението и имунната функция. Освен това е доказано, че бирата има антиоксидантен ефект и ефект против стареене, насърчава производството на естроген и намалява радиационните щети, напомня Metro.

Дебрецен - европейският град, където бирата е по-евтина от водата

Европейският град, където бирата е по-евтина от водата

Къде е Европа бирата в заведения е най-евтина

Изследователите обаче отбелязват, че както всяка алкохолна напитка, прекомерната консумация на бира може да предизвика сериозно увреждане на тъканите, алкохолно чернодробно заболяване и депресия при пациенти, юноши и бременни жени.