Приготвянето на рохки и забулени (поширани) яйца стана по-популярно през последните години, най-вече заради така актуалните брънч предложения, които включват различни тостове и салати. И докато няма как да отречем колко добре се комбинират яйцата с подобни лесни и вкусни рецепти, в същото време не може да не се запитаме дали всъщност е безопасно да ги ядем полуготови.

5 причини да добавим яйцата към диетата си

5 причини да добавим яйцата към диетата си

Идеален съюзник за контролиране на телесното ни тегло

Предвид нарастващите случаи на птичи грип (H5N1) през последните дни в САЩ и неотдавнашното предупреждение на Европейската агенцията за безопасност на храните (EFSA) за опасност от пандемия и по нашите ширини, е разбираемо защо хората подхождат по-предпазливо. В крайна сметка, въпреки името си, птичият грип може да засегне както пернати животни, така и хора.

Вирусът реално може да бъде смъртоносен за нас, но успокояващите новини са, че рискът да се заразим е нисък.

Снимка 674916

Източник: iStock

От една страна, птиците, чиито яйца консумираме, би следвало да са проверени и здрави, докато от друга - респираторните вируси като H5N1 по начало се предават най-ефективно по дихателните пътища. Следователно е по-лесно да се заразим с него, ако някой около нас кашля или киха, вместо ако погълнем заразена храна.

Въпреки това обаче здравните експерти препоръчват да се "презастраховаме" и да избягваме консумацията на рохки яйца. Дори и да оставим настрана птичия грип, птиците могат да пренасят бактерии от салмонела, които могат да достигнат до вътрешната и външната черупка на яйцата. Следователно, ако изядем не добре сготвено яйце, съществува риск да се разболеем от салмонела.

Снимка 674915

Източник: iStock

Със сигурност не бихме рискували това, тъй като инфекцията може да бъде сериозна. Симптомите обикновено се проявяват между шест часа до шест дни по-късно и включват диария, треска, повръщане и стомашни спазми. Опасността от тежка инфекция е по-висок при деца до и на пет години, възрастни над 65 години, както и хора с по-слаба имунна система.

Подобно на възможността от заразата с птичи грип, със салмонелата рискът също не е заплашително висок. Това обаче не означава да не бъдем предпазливи. За да нямаме повод за притеснения и да не се лишаваме от консумацията на така вкусните и иначе и полезни яйца, е добре да следваме няколко практични правила.

Храните и напитките, които съдържат “вечните химикали”

Храните и напитките, които съдържат “вечните химикали”

И до какво може да доведе натрупването им в тялото ни

Като за начало, не е препоръчително да ги ядем рохки, забулени или като цяло не добре сготвени. Още докато сме в магазина обаче, не бива да пропускаме да се уверим, че яйцата не са се счупили или пукнали и съответно са предпазени от бактерии. Освен това винаги трябва да ги купуваме само от хладилните витрини в магазина. В случай че температурата им надвиши пет градуса по Целзий, яйцата могат да се развалят и да ни разболеят, пише Self.