Това е един от вечните въпроси, пред който всеки активен във фитнес залата човек се изправя ежедневно.
Основният аргумент за правене на кардио упражнения преди силовите сетове гласи, че изразходването на енергия в кардио упражнения може да се окаже проблематично, когато след това легнем под тежката щанга.
Ако обаче започнем с щангите и дъмбелите, тичането в края на тренировката може да се окаже непълноценно и по-изтощаващо, отколкото бихме искали.
Източник: iStock
От Lifehacker съветват, че най-добрият подход е да отдадем предимство на типа упражнения, които са най-важни за изпълнението на личните ни цели. Ако те са да качим маса и да изглеждаме максимално мускулести през лятото, то най-добре е да оставим кардиото за края на тренировката.
Ако обаче искаме да станем по-издръжливи, бързи и слаби, е добре да отдаваме повече енергия за кардио упражнения и да ги изместим в началото на тренировката.
Източник: iStock
Ако просто искаме да се постегнем и да не изглеждаме като чували с картофи, без да имаме претенции за изваяно тяло и големи бицепси, можем да правим кардио когато и както намерим за добре.
В същото време е важно да отбележим, че гените също играят голяма роля в това как тялото ни реагира на кардио натоварване преди или след щанги. При някои хора загубата на енергия след кардио е почти минимална, докато при други е много по-осезаема.
Най-добрият вариант е да експериментираме с различна последователност и да видим при кой вариант се чувстваме най-добре.