"Не съм се наспал" - колко често използваме тази фраза и колко често я чуваме от околните? Сънят е един от ключовете, за да се чувстваме добре и да се справяме с живота си ефективно. Стряскащо голям процент от хората обаче не си набавят нужното количество. За това може да са отговорни някои от долните митове (и няколко реални факта) за съня.
Полезна ли е сиестата или краткото дремване
Освен културен феномен, сиестата е напълно естествена реакция на човешкия организъм спрямо биологичния му ритъм. Следобед той забавя работата си и преминава през спад - съвършено естествен момент да дремнем. Когато се чувстваме много уморени и губим концентрация (особено ако тя е важна за работата ни,) дрямка от 15-20 минути наистина може да ни помогне да върнем ума си към по-добра ефективност.
Източник: iStock
Час сън преди 12 вечерта се равнява на два след това
Този мит дълги години съществува, без да почива на каквато и да било научна обосновка. Все пак е важно да спим поне по шест-седем часа на денонощие.
Буденето посред нощ причина ли е за тревога
Не, ако се случва инцидентно или около стресови за нас моменти. Ако обаче се превърне в хронично, трябва да се консултираме с лекар.
Източник: iStock
Помага ли броенето на овце
Университетът в Оксфорд си направи труда да изследва дали броенето на овце в леглото помага за заспиването. Отговорът е: не! Хората, които си представят идилични природни картини, заспиват много по-бързо от заетите да броят добитък.
One_Half
на 19.02.2019 в 11:54:58 #1По-тъпа и безсмислена статия едва ли съществува във вселената !