Днес, 14 март, отбелязваме Световния ден на съня. Той е подвижен и се пада винаги в петъка преди пролетното равноденствие, което е следващата седмица. Организира се от 2008 г. от Комитета за Световния ден на съня на Световното общество на съня. А основната му цел е да ни информира за това колко важен е сънят и защо наистина трябва да бъде наш приоритет.
Тазгодишното мото, под което ще мине Световният ден на съня, е "Направете здравето на съня приоритет". Има и няколко основни послания, които организаторите искат да стигнат до максимален брой хора, за да разберат колко важно е наистина да спим достатъчно и качествено. Ето и кои са те.
анкета
Страдате ли от пролетна умора?
Да, вече я усетих 38.8%
Още не, но я очаквам скоро 19.8%
Боря я с витамини и спорт 12.9%
Уморен съм си през цялата година 28.4%
Сънят е от съществено значение за здравето
Той е "важен стълб на здравето, подобно на храненето и физическата активност". Сънят подкрепя паметта и ученето. Помага за прочистването на мозъка и неговото здраве, а то пък е важно за добрия сън. Ако спим достатъчно, имунната система се засилва и се бори по-добре с вируси и бактерии. Освен това тялото ни рециклира остарелите и непотребни клетки и ни зарежда с повече енергия.
Лошото качество на съня пък се свързва с редица здравословни проблеми като диабет, затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания. Намалява и имунния отговор, правейки ни по-податливи на разболяване. Увеличава времето за реакции и влошава когнитивните способности.

Източник: iStock
Здравето на съня е многоизмерно
Подчертава се, че здрав сън не е просто достатъчен като продължителност сън. Има шест фактора, които оказват влияние върху здравето на съня - колко спим за 24 часа; колко лесно заспиваме и оставаме заспали; кога спим; спазваме ли едно и също време на лягане и ставане; фокусирани и концентрирани ли сме, докато сме будни; чувстваме ли се удовлетворени от съня си.
План за приоритизиране на съня
Оказва се, да спим добре може да не е никак лесна задача. Затова и трябва да имаме яснота как точно да я постигнем. И тъй като всички сме различни и водим различен начин на живот, планът трябва да е съобразен с него. Има няколко ключови въпроса, които а си зададем, а отговорите ще ни накарат да се замислим какво трябва да променим.
Важно е как контролираме средата си на сън. Именно тя е сред ключовите фактори за добра почивка, но и този, който е най-трудно да постигнем. Полезни съвети са да намалим светлината в стаята, да поддържаме ниска температура, да използваме бял шум или други релаксиращи способи.

Източник: iStock
От съществено значение е и в колко часа си лягаме и е наистина важно да се стремим да бъде по едно и също време всеки ден - както и ставането. Цел трябва да ни бъде и да спим поне седем часа на нощ. Препоръчително е и да си водим дневник на съня, с който ще разберем кое как му влияе.
А първата и най-важна крачка, която трябва да направим, е да осъзнаем важността на съня за здравето ни, за да го направим свой приоритет.