Първият ден на новата година често започва със смесени чувства. Защото може и да сме я посрещнали с най-доброто парти, на което сме били от доста време, но вероятно сме отпуснали мярката на алкохола и сме изпили повече, отколкото сме си обещали.
Дори и да не сме успели да си спестим махмурлука на сутринта, за щастие има как да облекчим неприятните последствия. Но преди да пристъпим към действие, е полезно да знаем също кои са митовете за пиенето на алкохол, махмурлука и начините за справянето с него. Така ще сме запознати както на какво да не вярваме, така и какво да не правим, за да се възстановим по-бързо и ефективно.
Ето кои са най-разпространените митове за алкохола, махмурлука и лековете за него, според Healthline.
Пияният човек спи по-добре
Много хора усещат сънливост и заспиват по-лесно, когато си пийнат, но алкохолът всъщност нарушава качеството на съня, особено REM фазата, в която тялото ни се възстановява. Дори и да сме изпили по-малко алкохол от количеството, което причинява махмурлук, сънят ни ще е по-малко спокоен и няма да се чувстваме достатъчно свежи и отпочинали на сутринта. Предвид това, избягването на алкохол е ключово за добрия сън, но в случай че сме си докарали махмурлук, е добре да се наспим и дадем достатъчно време за почивка.
Източник: iStock
Кофеинът може да излекува махмурлука
Когато сме недоспали, включително заради тежка вечер, в която сме консумирали алкохол, кофеин в разумни количества действително може да помогне да се събудим. Но това не означава, че кафето е най-добрият старт на новогодишната сутрин, нито пък, че може да излекува махмурлука. Защото кофеинът всъщност влошава два основни негови симптома - гаденето и треперенето.
Вместо да прибягваме до кафе, черен чай или енергийни напитки, е препоръчително да наблегнем на хидратацията на тялото си с вода. Алкохолът води до обезводняване и макар че водата също не е абсолютен лек срещу махмурлука, облекчава болката. Спортните напитки, обогатени с електролити, също могат да помогнат за възстановяването на тялото.
Източник: iStock
Може да се шофира веднага след изтрезняване
Истината е, че дълго след като сме изчистили организма си от алкохола, рефлексите ни продължават да са забавени. Неприятните ефекти всъщност могат да траят до 16 часа. Затова не бива да сядаме зад волана веднага след като сме се почувствали изтрезнели, нито пък да работим с опасни машини. Шофирането е добре да оставим поне за следващия ден, а дотогава да дадем приоритет на съня и почивката.
Махмурлукът не е признак за проблем
В случай че се будим с махмурлук само от време на време и се случва инцидентно, най-вероятно няма причина за притеснение. Но ако "празничните вечери" зачестят, например стават веднъж в седмицата или дори всеки месец, това е знак, че трябва да преосмислим навиците си.
Всеобщото схващане е, че пристрастяването е свързано с физическа зависимост. Но истината е, че то е свързано и с отношението към алкохола. Консумацията му не трябва да е "бягство" или "лек". В противен случай може да доведе до зависимост, която да се наложи да бъде овладяна.