Въобще не става дума за това да не се чувствате подути и да се радвате на добър метаболизъм. Оказва се, че от работата на стомаха зависят още състоянието на кожата ви, имунитета и дори настроението ви.
Ето седемте храни, които да приемате, за да му помогнете да си върши работата добре.
Чесън
Той е натурален пребиотик и доставя добра доза витимани В6 и С, манган и селен. Съдържа още алицин, известен с антибактериалното и противогъбично действие. Пък и всички знаем, че чесънът повишава имунитета и прогонва настинките. Покрай него не забравяйте лука и праза, които също са много полезни, особено сурови.
Банани
Царят на пребиотиците сред плодовете. Може да го ползвате за здравословна "закуска" преди и след тренировка, а банан сутрин след чашата ви вода с лимон е чудесна идея. Ако не е по вкуса ви, други плодове, богати на пребиотици, са динята, прасковите, фурмите, смокините, грейпфрутът.
Аспержи
Не са особено популярни по нашите ширини, а дават толкова варианти за приготвяне: задушени, на грил, сурови на салата. Аспержите съдържат фолиева киселина, витамини А, С, Е и К и хром. Всички те имат диуретично действие и регулират задържането на вода в организма.
Кисело мляко
Българската "супер храна" съдържа пробиотици под формата на живи бактерии, които необезпокоявани минават през стомаха, за да се "настанят" в дебелото черво, където вършат добрите си дела.
Ферментирали зеленчуци
В източна Азия и по-специално Корея ги консумират дори на закуска. Вероятно затова най-многото дълголетници са там. Когато казваме "ферментирали", говорим за естествената млечно-кисела ферментация, при която зеленчуците се накисват в собствените си сокове, вода и малко сол. Когато ферментират, захарите им се превръщат в полезни бактерии.
Ядки и семена
Източник са на ненаситени мазнини, протеини, мазнини, минерали. Те също са естествен пребиотик. За да се възползвате максимално от силата им, най-добре ги консумирайте сурови и без сол.
Комбуча
Напитката комбучата се получава, когато се остави чаената гъба да ферментира. А вече обяснихме за невероятната сила на млечно-киселата ферментация. Съдържа ензими, полифеноли, аминокиселини, витамини В и С. От нея стомахът ще е щастлив.