През последните години пробиотиците стават все по-популярни в България, не просто като част от лечение, но и като хранителна добавка за по-добро храносмилане.

Поддържането на бактериалната флора в червата е също толкова важно за организма, колкото и самото хранене, но ефектите на пробиотиците далеч не са ограничени до подобрение на храносмилането.

Кожа

Повърхността на кожата е дом на трилиони бактерии, които директно реагират на приема на пробиотици. Специалистите твърдят, че балансът на стомашно-чревната флора е в пряко взаимодействие с кожните бактерии и е важен за предотвратяването на раздразнения, екземи и алергични реакции.

Устна кухина

Тъй като устата е своеобразна част от храносмилателния тракт, пробиотичните субстанции имат пряко влияние върху баланса на микроорганизми в устната кухина. Някои медици дори вярват, че пробиотиците имат сходно въздействие като някои билкови води за уста. Приемането им може значително да подобри разграждането на храна още в устата, както и да предпазва от кариеси.

Снимка 330327

Източник: iStock

Стомах

Развитието на патогенната бактерия Хеликобактер пилори в стомаха води до гастрит, язва, възпаления и рак на стомаха. Пробиотиците имат въздействие върху нея и редовният им прием може да подпомогне лечението ѝ.

Жлъчка

Тъй като пробиотиците са в помощ на храносмилането, жлъчката е един от органите, чиято работа значително се улеснява. Оттам намалява и рискът от заболявания на жлъчката, тънкото черво и образуването на язви.