Ако се храним балансирано и пълноценно, то би следвало да си набавяме нужното количество пробиотици. Но в съвременното натоварено и забързано ежедневие често е трудно винаги да ядем здравословни храни. И в случай че на организма му ни липсват пробиотици, имаме проблем с храносмилането, чревния микробиом и имунитета, пробиотичните добавки могат да помогнат.
Задължително е обаче предварително да се консултираме с лекар, който да ни насочи към правилните за нас пробиотични добавки. А за да бъдат наистина ефективни, е също толкова важно и да ги приемаме правилно.
Освен точната доза, е полезно да знаем и дали има и кое е най-подходящото време от деня, в което да взимаме пробиотиците. Ето какво е мнението на здравните експерти.
Има ли всъщност най-подходящо време от деня за прием на пробиотици
Подобно на много други въпроси относно добавките, и този няма еднозначен отговор. Но можем да си отговорим и сами, като проверим инструкциите върху опаковката или листовката на предписания за нас пробиотик.
Някои видове е препоръчително да се приемат с храна, а други - на празен стомах. И това съответно може да повлияе на времето от деня, в което ги приемаме.

Източник: iStock
Гастроентеролозите също нямат един-единствено отговор на този въпрос, около който да са обединени. Според една част от тях няма научни доказателства, че има "правилно" време за приема на пробиотични добавки и също препоръчват да се следват инструкциите на опаковката.
Друга част от здравните експерти пък са на мнение, че има резон добавките да се приемат преди лягане вечер. Те обясняват, че през нощта червата не са особено активни и така имат повече време, в което да се поемат ползите от самата пробиотична добавка.
И все пак, универсално най-подходящо време за прием на пробиотици, което да работи за всеки човек, няма. Затова е най-добре чрез опит и усет да проверим кой вариант е най-ефективен лично за нас, пише Women's Health.