Случвало ли ви се е да се събудите и да осъзнаете, че не можете нито да се движите, нито да говорите?
Смята се, че почти всеки преживява това поне веднъж в живота си, независимо дали си го спомня, или не. Състоянието се нарича сънна парализа и понякога е съпроводено от халюцинации. Последните го правят доста зловещо, особено ако човек не е подготвен.
Все още не се знае на какво се дължи сънната парализа, но е установено, че вероятността да ви се случи е по-голяма, ако сте недоспали, изтощени или стресирани. Само по себе си, състоянието не е опасно, но е плашещо преживяване, което просто трябва да отмине само.
Източник: iStock
Когато се намират в сънна парализа, някои хора все пак успяват да помръдват палците на краката си или някои лицеви мускули. Това им помага да успеят да "събудят" тялото си, но повечето трябва просто търпеливо да изчакат. Парализата може да продължи от 20 секунди до няколко минути.
Състоянието е споменавано още през Х век в персийски медицински текстове, като писмено е описано за първи път през 1664 г. от датски лекар, който го наричал просто "кошмар". С този статус то останало до XIX век.
Сънната парализа може да споходи всеки и не е заболяване. Интензитетът на преживяването варира при различните хора, като е по-вероятно да се случва на по-младите и на тези с психични заболявания.
Източник: iStock
Състоянието се характеризира с халюцинации, които изглеждат твърде реалистични, тъй като съзнанието е будно, а ужасът нараства от неспособността да помръднем или да извикаме. Сънната парализа се появява в моментите на заспиване или събуждане, когато мозъкът ни изпитва затруднение да премине към или от фазата на РЕМ съня (или още БДО - бързо движение на очите).
Когато спим, мозъкът ни изпраща сигнал към мускулите в крайниците ни да се отпуснат и да станат неактивни. Това се нарича атония и е необходимо, за да не се придвижваме или нараним, докато сънуваме.
Този механизъм не сработва при хората, които ходят и говорят на сън - мускулите остават активни, докато съзнанието спи. Изглежда сънната парализа е подобно състояние, но с обратен знак.