Въпреки че всички знаем колко важно е да пием достатъчно вода, повечето хора всъщност не консумират препоръчителното количество на ден. От известно време обаче различни потребители в социалните мрежи споделят съвет, за който твърдят, че помага с хидратацията на организма.

Чай с необичайни добавки - защо да сложим пипер и сок от грейпфрут, вместо захар и мляко

Чай с черен пипер, масло и сок от грейпфрут - защо е добра идея

Вкусово разнообразие и добавени ползи

От TikTok научаваме, че добавянето на малко морска сол към водата, която пием, помага да я абсорбираме по-добре. Това се получава благодарение на минералите в солта, които поемат водните молекули и да ги "доставят" в нашите клетки.

Този съвет е споделен в социалната мрежа дори и от сертифициран клиничен диетолог. Във видеото си тя твърди, че добавя сол към водата, за да си помогне с хидратацията и да възстанови баланса в нивата на натрий. Освен това споделя, че този трик ѝ помага за предотвратяването на главоболие, мускулни болки и липса на енергия.

Според други експерти в областта добавянето на малко количество сол към водата, която пием, действително може да ни помогне да сме по-добре хидратирани. Особено ако спортуваме активно или живеем на място с горещ климат, тъй като това са предпоставки за по-обилно потене и съответно за загуба на вода и електролити.

"Това се дължи на ролята на натрия - ключов компонент на солта, в процеса на хидратация на тялото. Натрият действа като магнит, който привлича вода в клетките, което е от решаващо значение за хидратацията", уточнява диетоголът Даниел Крамбъл Смит.

Тя обяснява също, че когато пием вода, тя преминава през кръвния поток и клетките на тялото ни, където се използва за различни основни функции. Водата обаче разчита на баланса на електролитите и по-специално на натрия, за да преминава през клетките правилно.

Когато тренираме или се потим, губим не само вода, но и електролити, включително натрий. Като добавяме малко количество сол към водата си, можем да компенсираме загубените електролити и да предотвратим дехидратацията.

Снимка 658083

Източник: iStock

Диетологът Роксана Ехсани пък допълва, че освен активно спортуващите хора, боледуващите, които губят течности и електролити при диария или повръщане, също могат да извлекат ползите от пиенето на подсолена вода.

Въпреки че и двете здравни специалистки са на мнение, че този съвет може да бъде от полза за много хора, те предупреждават, че към него все пак трябва да се подхожда с едно наум. Причината за това е, че консумацията на твърде много натрий и сол може да доведе до отрицателни последици за здравето, като високо кръвно налягане, сърдечни и бъбречни заболявания, както и инсулт.

Тъй като често хората си набавяме достатъчно натрий с консумацията на солени храни, е добре да внимаваме по колко сол добавяме към водата си. Препоръчителната доза за активните хора е около ¼ до ½ ч. л. сол (или 1.5 до 3 гр) на литър вода. Това е еквивалентно на около 500 до 1000 mg натрий - приблизителното количеството, което можем да загубим при отделянето на един литър пот след интензивна физическа активност.

Как да премахнем микропластмасата от чешмяната вода

Как да премахнем микропластмасата от чешмяната вода

Супер лесен, но ефективен метод

От Health напомнят също, че стандартната препоръка за повечето хора е не повече от 2300 mg натрий на ден. За хората с високо кръвно налягане или диабет пък е препоръчително дозата да е по-малко от 1500 mg натрий на ден. За справка, една чаена лъжичка сол съдържа 2300 mg.