Лято е, горещо е, и най-доброто, което можем да направим за себе си, е да пием достатъчно вода. И да седим на хладно или пък да сме на сянка на плажа, разбира се. Но тези две обстоятелства не изключват първото действие, което е жизненоважно, за да оцелеем в жегите. Буквално.
Вероятно ни е трудно да приемем идеята с пиенето на топли течности, за да подпомогнем терморегулацията, да стимулираме потенето и по този начин в крайна сметка да се охладим. Но ако не ни се пие горещ чай, то не трябва веднага да посягаме и към ледената вода. Най-малкото защото никоя крайност не е добра, а и носи със себе си своите рискове. Ето и какво са те в случая.
Когато в горещ ден пием ледено студена вода, тя влиза в контакт първо в лигавиците в устата и гърлото ни. Нервните рецептори върху тях веднага засичат ниската температура и пращат сигнали до мозъка. Така получаваме охлаждащо усещане. Но то е до известна степен лъжовно и по-скоро локално, защото всъщност нямаме охлаждане на цялото тяло.

Източник: iStock
Разхлаждащото усещане е кратко и леко лъжовно
А когато студената вода достигне до стомаха ни, тя бързо се затопя и достига нормалната телесна температура - около 37°C. И така охлаждащият ефект всъщност продължава само няколко минути, а не по-дълго, както със сигурност ни се иска. И не, не е добра идея да пием ледена вода в големи количества, за да ни е хладно за по-дълго, защото така стресираме организма си.
Освен това много студените течности намаляват потенето, което всъщност е най-ефективният механизъм на тялото ни за охлаждане. Те, особено в по-големи количества, могат да станат причина и за болки и чувствителност на зъбите, както и за стомашни неразположения. Така че особено ако имаме проблеми със стомашно-чревния тракт, по-добре да ги избягваме, съветва City Magazine.

Източник: iStock
Ледената вода може и да е опасна
Въпреки че няма категорични научни доказталества, че ледено студената вода може да ни навреди, някои изследвания я посочват като възможен причинител на мигрена или т.нар. мозъчно измръзване. То се дължи на значителна разлика между телесната температура и тази на водата и може да се изрази в спазъм, спадане на сърдечната честота и темепратурата на кръвта. Надали ще ни докара инсулт, но може все пак да загубим съзнание, обяснява Independent.
Коя е по-добрата алтернатива
Вместо да търсим и да получим моментно усещане на прохлада от чаша ледено студена вода, много по-добра услуга ще си направим, ако приемаме хладка вода редовно в малки количества, дори да не усещаме жажда.
По този начин ще подпомогнем важните процеси, които протичат в организма ни непрекъснато, така и така важната, особено през лятото, терморегулация. И ще се чувстваме по-добре за по-дълго. A най-подходящата температура за питейната вода е около 16 градуса, особено ако сме прекалили с жегата, пише Medical News Today.