Независимо дали тренира за маратон, практикува йога или предпочита силовите тренировки, всеки човек вероятно поне веднъж си е задавал въпроса дали не прекалява с упражненията и физическото натоварване.

Йога, пилатес, ползите от тях за здравето и кой спорт да изберем според целите си

Кой е спортът, който е време да започнем

Тренировки с много ползи за здравето

Както се очаква, трудно е да се даде еднозначен и категоричен отговор на подобен въпрос. Все пак някои специалисти се опитват да обобщят нещата - това прави доктора по медицина Моли Малуф, в интервю за подкаста на Мind Body Green.

Според нея, най-важното нещо, което трябва да вземем предвид, когато спортуваме, е типът упражнения, които сме избрали. Дали те са с нисък и умерен или със супер висок интензитет - и това определя времето, което трябва да отделим за спорт.

"Можете да правите буквално неограничени количества упражнения с умерена интензивност и това няма да навредите на тялото", обяснява Малуф. "Така че ежедневно ходене, йога или тренировка с умерени тежести е съвсем в реда на нещата. Но когато става въпрос за натоварване с висок интензитет, тогава вече трябва да имаме едно на ум", допълва специалистът. И предупреждава, че ако човек прави над 150 минути тренировки с висока интензивност на седмица, има потенциална възможност да увреди митохондриите.

Снимка 609128

Източник: iStock

За това изказване Малуф се позовава на проучване от 2021 г., в което изследователи откриват митохондриално увреждане и дори повишена непоносимост към глюкоза при тези, които прекарват повече от пет часа седмично в интензивни упражнения.

Разбира се, не трябва да се забравя, че всичко е строго индивидуално и всеки има различни нива на толерантност, когато става въпрос за тренировка.

Но как всъщност може да разберем, че прекаляваме с упражненията? Според Малуф отговорът се крие в това как се чувстваме след тренировка - енергични и силни или уморени и летаргични. От значение е и дали се събуждаме сутрин изморени и имаме ли нужната енергия, за да да изкараме целия ден. Кожата, косата, ноктите и тяхното състояние също могат да бъдат показател, както и балансът на хормоните.

Снимка 609127

Източник: iStock

Трябва да се има предвид, че всеки един от тези признаци може да бъде свързан и с други фактори, като например продължителност на съня, диета, прием на лекарства. Но ако човек наскоро е започнал да тренира повече от обикновено и забележи някои от горните признаци, тогава може да се замисли да промени спортните си навици.

Спортните напитки, стречингът, масажът, флотационната капсула, криотерапията и кое от тях работи за възстановяване след тренировка

Митът за най-ефективното възстановяване след тренировка

Има ли смисъл от много продукти за възстановяване

За тези, които практикуват високоинтензивни тренировки, ограничаването им до максимум пет часа седмично е най-добрият начин за защита на тялото и предпазване от претоварване и умора. Ако сме се спрели на упражнения с ниска или умерена интензивност, може постепенно да ги увеличаваме, но това трябва да се случва бавно и да е съобразено с индивидуалните особености.

А най-доброто нещо, което всеки можете да направи, е да слуша тялото си и според това да коригира изградените до момента спортни навици.