Лесно е човек да заклейми соята днес - голяма част от продукцията й в световен мащаб е генномодифицирана. Въпреки това, от хиляди години тя е част от традиционната азиатска кулинарна традиция. Незаменима суровина е и за много от продуктите, с които вегани и вегетарианци заместват месото.
Въпросът дали соята е полезна или вредна продължава да стои пред учени и диетолози. Ето няколко гледни точки, с които е добре да сме наясно.
Сама по себе си соята има високо съдържание на протеини, каквото е и то във всички продукти, които се правят от нея. Соевите зърна и тофуто съдържат деветте основни аминокиселини, които човешкото тяло не може да произведе, а трябва да си набави чрез храната.
Източник: iStock
Соевите продукти са страхотен източник на витамин С и А, желязо, калций и фибри. Съдържат и изофлаваноиди, които са тип фитоестрогени и имат сходен ефект с хормона естроген.
Те се срещат в естествен вид в редица растения, но в соята са с най-висока концентрацията. Някои изследвания твърдят, че изофлаваноидите могат да бъдат полезни за по-възрастните жени (чиито тела произвеждат по-малко естроген), намалявайки симптомите на менопауза.
Въпреки това, битуващото мнение е, че тези вещества оказват влияние на хормоналния баланс в тялото. То може да доведе до редица последствия, сред които и увеличен риск от развитие на рак на гърдата. При мъжете обаче се смята, че редуцира риска от рак на простатата.
Източник: iStock
Соята съдържа и гоитрогени - вещества, които блокират усвояването на йод от организма. Обект на изследвания е и влиянието на соевите продукти върху функцията на щитовидната жлеза.
Във връзка с хормоналния ефект от консумацията на соя, с изследвания е доказано, че тя може да повиши фертилитета и шанса за зачеване както по естествен път, така и чрез ин витро, предава Healthline.
Изследвания твърдят, че соята има способността да намалява нивата на лошия холестерол, а резултатът е по-осезаем при хора, при които те са доста високи. Фибрите в състава на соята също имат важна роля за този ефект.
Източник: iStock
Смята се, че соята може да окаже негативен ефект върху храносмилателната система, стомашната микрофлора и бариерната функция на червата. Специфичните соеви аглутинини увеличават чревната пропускливост и правят попадането на различни вещества директно в кръвообращението по-лесно.
На фона на цялата тази информация е трудно да се направи категоричен извод полезна или вредна е соята. Всичко зависи най-вече от нашето здравословно състояние, както и от това колко често я консумираме и под каква форма. За предпочитане са ферментиралите соеви продукти (като темпе и мисо), като се препоръчва и да не прекаляваме с количествата.