Освен ако не сме някое тригодишно дете, което мечтае за близалки и бонбони, сме наясно, че редовното консумиране на вредна храна (известна и на български с английските термини junk food и fast food) е изключително вредно за здравето. Чипс, вафли, бургери и т.н. са не само пълни с празни калории, но могат да доведат и до множество болести. А децата въобще не мислят за това.
Оказва се обаче, че има един фактор, който не зависи пряко от тях, но в същото време може да повлияе значително избора им на храна.
Децата на родители с алкохолни проблеми са по-склонни да се пристрастят към нездравословна храна, сочи ново проучване на APA PsycNet.
Източник: iStock
Според изследователите, майките и бащите, които пият твърде много, увеличават риска децата им да посегнат към бургери, пици, бисквити и сладкиши. В проучването участват 357 мъже и жени в САЩ.
"Хората, които имат в семейството си някой със зависимости, може да се окажат изложени на по-голям риск от развитие на проблемна връзка с полуфабрикатите", обяснява Линдзи Хувър, водещ автор на проучването и аспирант по психология в Университета на Мичиган.
Сред тези храни са пържени пилешки хапки, колбаси, чипс, сладолед, шоколад и газирани напитки, пише Newsweek.
Източник: iStock
Хувър обобщава, че преработените храни са с високо съдържание на добавена захар, мазнини и сол. За сметка на много малко протеини и фибри. Те са предназначени да бъдат леснодостъпни и вкусни, но водят към пристрастяване.
Източник: iStock
Зависимостта към такъв тип храни засяга приблизително един на всеки пет души. Характерно за поведението на зависимия е загубата на контрол върху приема им, остър глад и невъзможност за ограничава или спиране, въпреки негативните последици.
Според доклада, публикуван в Psychology of Addictive Behaviors, са необходими интервенции за едновременно намаляване на пристрастяващото хранене и употребата на субстанции.
Проблемът с алкохола в семейството е рисков фактор, който би довел до пристрастяване към вредните храни, но може и да послужи като идентификатор на уязвимите към тази зависимост. Като по този начин се предприемат целенасочени усилия за превенция.