Приготвянето на вкусни ястия е радост не само за сетивата, но оказва положителен ефект и върху нашето психично здраве.
И въпреки че мнозина се напрягат само при мисълта за готвене, психолозите горещо го препоръчват като вид терапия. Особено когато печем вкусни и ароматни сладки изкушения.
И обяснението е много просто. Целият акт на сглобяване на съставките носи усещане за удовлетворение, освен това събужда вкусовите ни рецептори.
Източник: iStock
Според психолозите, процесът по приготвянето и изпичането на любимия ни кекс или бисквити, да речем, ангажира напълно вниманието ни, а повторението му има медиативен ефект върху мозъка ни.
Добавянето на съставки като масло и захар, разбиването на яйца, тяхното смесване и оформяне, които изискват да се фокусираме, разсейват негативните мисли и в крайна вдигат настроението ни.
А ако си пуснем и любимата ни музика, докато се вихрим в кухнята, терапевтичният ефект би бил още по-голям.
Отделно, допирът до финото брашно, шумът от блендера и красивият аромат имат невероятната сила да събудят и най-сънливите сетива. А те, от своя страна, насърчават производството на ендорфин, хормона на щастието.
Източник: iStock
И не на последно място - готвенето увеличава креативността. И специалистите обясняват този факт със силната връзка между творческото изразяване и цялостното благосъстояние.
Психолозите съветват смело да експериментираме с рецептите и да се стремим да ги подобрим според нашите разбирания, напомнят още от Healthy George.