Със сигурност познаваме хора с няколко килограма отгоре, за които идеята за отслабване винаги е на дневен ред, но осъществяването й се оказва много трудна задача. Може и ние да спадаме в тази група. И се оказва, че не всичко опира до воля, спорт и хранителен режим.

Хапчетата и добавките за отслабване - помагат ли наистина (и с какво е по-добре да ги заместим)

Отслабва ли се наистина с хапчетата за отслабване

И с какво е по-добре да ги заместим

Ново изследване, проведено от учени от Университета в Кеймбридж, доказва, че при хората с наднормено тегло се наблюдават специфични промени в мозъка, които им пречат да разберат кога са сити, за да спрат да ядат. Това се доказва с проведен мозъчен скенер на 1351 души.

При тези със затлъстяване се открива уголемен хипоталамус. Това е част от мозъка, която играе ключова роля за регулиране на апетита. Колкото по-висок е индексът на телесната маса, толкова по-голям по размери е хипоталамусът, който обикновено е колкото бадем.

Снимка 629537

Източник: iStock

А установените три разширени области служат за улавяне на хормонални сигнали, които червата подават към мозъка, за да му кажат, че сме сити и трябва да спрем да ядем. И когато уголемяването води до неправилно протичане на тези сигнали, контролът върху количеството храна, която консумираме, става доста трудна задача, дори и да имаме голямо желание. Така в този случай мозъкът се превръща в наш враг по пътя към желаното отслабване.

Мисията става още по-труднa, ако в хранителния режим присъстват голямо количество мазнини, които водят до възпалителни процеси в конкретните части на мозъка, отговарящи за контрол на апетита. Недостатъчният и некачествен сън също затрудняват работата на хипоталамуса.

Снимка 629538

Източник: iStock

Когато с течение на времето нямаме реална представа за това кога сме сити, тялото ни се обърква как да обработва храната и да се справя с нивата на кръвната захар, а това води до покачване на килограми, предава Daily Mail.

Загуба на тегло, отслабване и навиците, които ни пречат да го постигнем

Ето какво ни пречи да отслабнем

5 причини, които ни спъват да свалим излишните килограми

Учените успяват да докажат, че хипоталамусът се увеличава вследствие на начина ни на хранене, а не обратното. Само след три дни с повишена консумация на мазнини, неговите размери се увеличават. А след това вече сме по-предразположени към трупане на още килограми. И така влизаме в един порочен кръг, в който забравяме за лесното отслабване. Затова е важно всеки ден да се храним здравословно, а не да чакаме да стане прекалено късно, за да предприемем мерки. Защото тогава вече може да ни е наистина трудно.