Източно от Амстердам, в предградието Алмере, се развива един от най-смелите урбанистични експерименти в Европа - Остерволде, място, където всеки жител е не само собственик, но и земеделец.

"Не водете деца в гората" - предупреждението на властите в Нидерландия

"Не водете деца в гората" - предупреждението на властите в Нидерландия

Нови случаи на нападения на вълци

Какво прави това място толкова специално? Закон задължава обитателите да използват поне 50% от имота си за отглеждане на храна. Независимо дали става дума за домати, ябълки или подправки - храна трябва да има.

От създаването си през 2017 г. до днес, Остерволде е нараснал до около 5000 жители и има списък с чакащи за настаняване. Хората сами проектират домовете си, строят пътища, училища, системи за отпадъци и дори кръщават улиците си.

Сред първите заселници са Марко де Кат, който е превърнал своята 800 кв.м градина в истинска зеленчукова идилия. "Понякога забравям да мисля какво ще ям", споделя той. "Просто излизам в градината, намирам нещо - и това е вечерята."

Някои отиват още по-далеч. Ресторантьорът Жалил Бекур използва градината си като лаборатория за съставките в менюто на своя ресторант Atelier Feddan, където 80% от продуктите идват от самото Остерволде.

Земеделието в квартала е разнообразно - от оранжерии до малки ливади. Всеки избира методите си, стига да отглежда храна. Това създава пъстър, устойчив пейзаж с реална икономическа полза - по-ниски разходи за храна, възможности за местен бизнес и по-малко транспорт на продукти.

Разбира се, не всичко е лесно. Липсата на земеделски опит при много новодошли наложи създаването на Oosterwold Food Hub - място за обучения, споделяне на знания и подкрепа, ръководено от местните власти.

Икономическите и екологичните ползи обаче са осезаеми - по-добро качество на почвата, повече биоразнообразие и устойчив начин на живот. Въпреки че първоначалното изграждане е генерирало значителни въглеродни емисии, усилията сега са насочени към дългосрочна устойчивост - с рециклирани материали и умно планиране.

Остерволде си е поставил амбициозна цел: да произвежда 10% от храната за целия град Алмере. И не спира дотук - моделът вече вдъхновява градоустройствени проекти по света, разказва Happy Eco News.

Новите правила в Нидерландия, над които всички трябва да помислим

Новите правила в Нидерландия, над които всички трябва да помислим

Амстердам и Ротердам са сред 14-те града, въвели ограничения за намаляване на вредните емисии

Както казва Ян Елко Янсма, който е един от изследователите зад проекта: "Остерволде доказва, че градът и земеделието не трябва да се взаимоизключват - напротив, могат да съществуват в синхрон."