Нека си представим страна, толкова малка, че всяко парче земя е безценно. Да си представим, че сме заобиколени от морето от три страни... и вместо да търсим място за строеж на сушата, просто си го създаваме в морето. Това не е научна фантастика, а реалността в Монако.

Монако - малката държава в Европа, където живеят най-дълголетните хора в света

Малката европейска държава, където живеят най-дълголетните хора в света

Кой още е в топ 10 по дълголетие

Най-гъсто населената държава в света реши да се разшири - не чрез завоевания, а чрез инженерно чудо. Така се роди Mareterra - изцяло нов квартал, изникнал от Средиземно море. Наричан още Le Portier, този район увеличава площта на Монако с почти 3% - нещо огромно за страна с едва 2 квадратни километра територия.

Как се строи суша върху морето

18 гигантски бетонни конструкции, високи колкото 8-етажна сграда и тежащи по 10 000 тона, оформят морски преграден пояс. Вътре се излива пясък, донесен специално от Франция и Италия, за да се оформи изкуствена суша. Работата е прецизна - не само заради технологичните предизвикателства, а и заради крехката морска екосистема.

Проектът е поверен на френския гигант Bouygues Travaux Publics, който вече има опит със строителство върху вода. Но Mareterra е нещо повече от инженерна амбиция - това е архитектурна визия.

Живот на ръба на морето

Mareterra не е просто нов квартал - той е въплъщение на устойчивия лукс. Зелени покриви, крайбрежни алеи, паркове, вили и жилищни сгради, проектирани от световноизвестни архитекти. Електромобили, енергийна ефективност, възобновяеми източници - всичко това е заложено още от първия камък.

Освен това са създадени изкуствени рифове за подпомагане на морската флора и фауна и е направена релокация на чувствителни морски видове. Тези мерки са в съответствие с екологичните цели на Монако и личния ангажимент на принц Албер II към опазването на околната среда.

Защо богатите хора живеят в Монако

Защо богатите хора живеят в Монако

Хората с много пари знаят как да ги запазят

Символ на бъдещето

Идеята за разширяване на територията на Монако чрез отвоюване на земя от морето датира от времето на принц Рение III, известен като "Принцът-строител". През 1960-те години е създаден кварталът Larvotto, а през 1970-те - Fontvieille. Проектът Mareterra започва през 2011 г., но е временно спрян поради финансови причини. Строителството е възобновено през 2015 г., а официалното откриване се състоя през декември 2024 г., припомня Architectural Digest.

Mareterra е пример как дори една миниатюрна държава може да разширява хоризонтите си - буквално. В свят, където земята става все по-ценен ресурс, Монако ни показва, че иновацията и устойчивостта могат да вървят ръка за ръка.