Добре знаем, че храната, която консумираме, има пряк ефект върху здравето ни, начина, по който се чувстваме и изглеждаме. Знаем и че трябва да внимаваме какво хапваме, особено на вечеря, защото това може да се отрази и на съня ни, а оттам и на целия следващ ден.
Един от неприятните моменти посред нощ е да се събудим от кошмарен сън, който ни се струва толкова реалистичен, че е трудно да го различим от действителността. И докато се осъзнаваме къде точно се намираме и какво точно се случва, може да се замислим и дали към не сме хапвали сирене или друг млечен продукт на вечеря.
Може връзката да ни звучи странна, но група учени я правят съвсем логична. Особено на фона на все по-големия процент хора е Европа и света, страдащи от различни разтройства на съня, търсенето на причината за поне част от тях става все по-важна задача.

Източник: iStock
Недоспиването е сериозен проблем
Според предишни изследвания, около 85% от хората сънуват кошмари поне веднъж седмично, а 5% са тези, при които те са буквално ежедневие. Най-често като тяхна причина се изтъкват стрес, тревожност, пост-травматично стресово разтройство и други подобни състояния. В повечето случаи тези сънища са свързани с някакви случаи от деня или живота ни като цяло, а доста често и са повтарящи се.
Но сега учените откриват още една евентуална причина за тях. За целта се провежда научен експеримент с над 1000 студенти от MacEwan University, които отговарят на въпросници, свързани както с техните сънища, така и с хранителните им навици и евентуални алергии и непоносимости.

Източник: iStock
Сиренето може да е враг на здравия сън
А интересното заключение е, че лактозната непоносимост, която често остава недиагностицирана, може да доведе не само до проблеми с храносмилателната система, но и до лошо качество на съня и по-чести кошмари. Причината е, че, както добре знаем, червата са пряко свързани с мозъка и състоянието им влияе на неговото функциониране. И така подуването и газовете през нощта могат да ни докарат някой кошмар, обяснява Medical News Today.
И именно избягването на млечни продукти от хората, на които не им понасят, най-вече вечер, би могло да е стратегия за справяне с неприятните сънища. Разбира се, добре е ако млечните продукти очевидно не ни се отразяват добре, да установим категорично дали страдаме от лактозна непоносимост.
Междувременно учените препоръчват да спазваме и още няколко основни правила за храненето, с които да си гарантираме здрав сън. Сред тях са за вечеряме поне 2-3 часа преди лягане, да избягваме пикантните храни и тези, богати на наситени мазнини, консерванти и много сол, да си набавяме достатъчно протеин, въглехидрати и мазнини през целия ден.