Около метаболизма витаят различни митове и легенди. Някои се оправдават с него, когато качат повече килограми, други пък се хвалят с него, ако ядат много и това въобще не им личи.
Ново изследване на учени от Pennington Biomedical пък акцентира върху метаболитните върхове и спадове в живота на човек - от раждането до старостта. Според него скоростта, с която изгаряме калории, всъщност достига своя пик много по-рано и започва неизбежния си спад по-късно, отколкото си мислим.
Изследователите анализират данни за средните калории, изгорени от повече от 6600 души, докато извършват обичайните си ежедневни дейности. Възрастта на участниците варира от една седмица до 95 години и те живеят в 29 различни страни.
Източник: iStock
Прави се важното уточнение, че енергията, която тялото ни използва за основните жизнени функции като дишане, храносмилане и изпомпване на кръв, представляват само между 50 и 70% от калориите, които изгаряме всеки ден. А тук се вземат предвид и тези, които изразходваме, за да правим всичко останало.
И ако досега сме смятали, че по време на младежките си години, най-вече през 20-те, потенциалът за изгаряне на калории ни е бил най-висок, то учените го опровергават. Данните от анализа показват, че бебетата имат най-висока метаболитна активност.
Енергийните нужди нарастват през първите 12 месеца от живота. До първия си рожден ден бебетата изгарят калориите с 50% по-бързо спрямо размера на тялото си в сравнение с възрастните.
Източник: iStock
След първоначалния скок в ранна детска възраст, метаболизмът на човек се забавя с около 3% всяка година до 20-те години, когато достига ново стабилно състояние. А бързият растеж в юношеството не води до увеличаване на дневните нужди от калории, смятат учените.
Друга изненада е, че метаболизмът ни се оказва най-стабилен в периода между 20-те и 50-те години. Тогава нуждите от калории не нарастват особено. А обмяната на веществата започва да бележи спад след 60-те години. Но забавянето е постепенно, с около 0.7% годишно. Така човек на 90 се нуждае от 26% по-малко калории дневно, отколкото някой на средна възраст.
Учените смятат, че това се дължи преди всичко на загубата на мускулна маса с напредването на възрастта, защото мускулите изгарят повече калории, отколкото мазнините. Но и самото функциониране на клетките се забавя след 60-годишна възраст, което също оказва влияние на необходимия калориен прием, предава SciTech Daily.