Познат и като "извора на младостта", колагенът открай време е на почит в процедурите за разкрасяване. Той е най-разпространеният влакнест протеин, който се среща в костите, мускулите, сухожилията и кожата ни. И понеже е основен компонент на съединителната тъкан, е важен и за общото ни здраве.
С други думи, трябва да мислим за колагена като за "лепило", както го нарича клиничният диетолог Лаура ДеСезарис.
25% от общото съдържание на протеин в тялото ни се пада на колагена, заради което си печели и титлата на най-широко разпространеният. Заедно с протеина кератин той е отговорен за здравината и еластичността на кожата. Освен че намалява появата на бръчки, отговаря и за по-добрия вид на косата и ноктите ни.
Източник: iStock
Сред по-малко известните му положителни ефекти е, че заличава белези, включително и от изгаряне. За целта често се инжектира директно в кожата, за да скрие нараняванията от този тип инциденти.
Преди обаче да започне да образува колаген, тялото произвежда предшественика му проколаген. "Той съчетава аминокиселините глицин и пролин, както и витамин С", обяснява доктор ДеСезарис. Ето защо тя съветва да консумираме повече храни, богати на тези вещества.
Източник: iStock
Най-добрият вариант, както винаги, е да си набавим въпросните три елемента по естествен път - с храната. Ето и къде да ги търсим:
- Глицин: пилешка кожа, желатин, свинска кожа, костен бульон
- Пролин: яйчен белтък, пшеничен зародиш, млечни продукти, гъби, аспержи
- Витамин С: цитруси, чушки, плодове
Другият начин да си доставим нужното количество колаген е като започнем да приемаме съответните добавки. А най-хубавото е, че можем да ги смесим със сутрешното си кафе и така да станат неизменна част от ежедневието ни, уточняват от Byrdie.