Лесно е да кажем, че можем да кихнем, когато пожелаем. Има цяла армия от вредители, които с удоволствие ще ни помогнат в тази мисия - прах, микроби, цветчета и т.н. Понякога обаче това, на пръв поглед, естествено действие не протича както ни се иска. На всеки се е случвало да усети дразнене в носа, но просто да не може да кихне.
Всъщност "кихането е защитна реакция, която позволява да изчистим носа си от дразнители, мръсотия, алергени, вируси и бактерии", обяснява д-р Джон В. Босо, алерголог, имунолог и професор по медицина.
Състоянието, в което имаме нужда да кихнем, но просто не успяваме, не е обичайно. А за него може да има няколко причини - от това нещо да е заседнало в носа ни до това да сме преживели някакъв неврологичен проблем. Разбира се, може да се окаже, че просто чувстваме, че трябва да кихнем, но тялото ни е на друго мнение.
Източник: iStock
Според специалистите ако внезапната неспособност да кихаме е нещо ново, не ни създава проблеми и все пак обикновено кихаме, не е необходимо да предприемаме никакви действия.
Все пак, ако усещаме, че наистина трябва да кихнем и започваме да се ядосваме, когато това не става - може да вземем нещата в свои ръце, като пробваме някои от следните трикове.
Да погледнем към ярка светлина
Странно, но действа. Някои хора започват да кихат, когато внезапно се изложат на ярка светлина. Това т.нар. светлинно кихане стимулира нервен рефлекс. Но има и едно "но" - трикът работи само при около една трета от хората и се наследява генетично. Това означава, че ако родителите ни кихат, когато гледат ярка светлина, шансовете и ние да правим същото са по-големи, пише Woman's Health.
Да помиришем силна подправка
Източник: iStock
Подправки като черен пипер и канела могат да предизвикат кихане. Според д-р Босо те дразнят окончанията на носните нерви и въздействат на повечето хора. "Просто внимавайте да не вдишвате подправката, защото може да ви изгори", отбелязва той.
Да погъделичкаме вътрешността на носа
Източник: iStock
"Усуквате кърпичка и внимателно я пъхате в носа си, за да се опитате да го стимулирате отвътре", съветва здравният специалист. Това гъделичка нервните окончания в носа и провокира голяма част от хората да кихнат почти веднага.
Дърпаме косъмчета от носа
Скубането на косми от носа стимулира тригеминалния нерв (част от нервната система, която изпраща сигнал за болка към мозъка) и може да предизвика кихане. "Но имайте предвид, че ще боли", предупреждава д-р Джон Босо.
Да премахнем лицевото окосмяване
Това е трик, подобен на предходния, но този път засяга космите по лицето. Скубането на веждите например също би могло да стимулира тригеминалния нерв и да предизвика кихане. Но подобно на премахването на косми в носа, вероятно ще сме склонни да опитаме тази стратегия веднъж или два пъти - заради болката.