Картофите присъстват във всяко домакинство, но понякога се оказва, че сме купили повече, отколкото можем да консумираме навреме. И дори да ги съхраняваме на тъмно и хладно място, вероятно ще сме неприятно изненадани, че са покълнали.
Това може или да ни откаже да ядем картофите и директно да ги хвърлим, или просто да премахнем израстъците и да ги приготвим както обичайно. А ето какво трябва да знаем, преди да направим или едното, или другото.
Картофите са естествен източник на соланин и хаконин. Това са две гликоалкалоидни съединения, които се откриват и в други храни, като патладжаните и доматите. В малки количества те са полезни, защото имат антибиотични свойства. Освен това, понижават кръвната захар и регулират холестерола.
Източник: iStock
Но когато се приемат в по-големи количества, стават токсични. Именно затова и картофите винаги се консумират термично обработени - тогава съдържанието на тези вещества намалява значително.
Покълването на картофите е естествен процес на превръщане на нишестето в захар, което да стимулира растежа на ново растение. Този процес е свързан и с увеличаване на съдържанието на гликоалкалоиди. Това значи, че консумацията на по-големи количества от тях може да доведе до въпросния токсичен ефект. Той се появява в рамките на няколко часа до ден.
В по-малки количества соланинът и хаконинът могат да предизвикат повръщане, диария и коремна болка. Когато се консумират в по-големи дози, могат да причинят ниско кръвно налягане, ускорен пулс, треска, главоболие и дори по-сериозни последствия.
Източник: iStock
Най-вредни покълналите картофи са за бременните жени, защото могат да увеличат риска от вродени дефекти на плода. Затова те задължително трябва да избягват консумацията им.
А що се отнася до всички останали, не можем категорично да кажем, че прорасналите картофи трябва директно да се изхвърлят, но това определено е по-добрият вариант.
Все пак, количеството гликоалкалоиди намалява, когато премахнем малките кълнове и подложим картофите на термична обработка. Но част от тях остава и е по-голяма, отколкото при пресните картофи, предава Healthline.
Ако кълновете са съвсем малки, премахват се лесно и под тях не остават остатъци, можем да консумираме картофите, но не в големи количества. Ако обаче те са по-дълги, а самият картоф е спаружен, по-добре да се лишим от него. Не само, че може да ни навреди, но и вече е загубил полезните си свойства.