Сигурни сме, че има много хора, които обича чесън най-вече да готвят с него. Често обаче се случва, той да покълне докато чака реда си да бъде сготвен или изяден.
Редовната причина за това се дължи на факта, че не сме му осигурили подходяща среда, а е бил изложен на топлина и влага. Ето защо е най-добре да държим чесъна на тъмно и хладно място, за да предотвратим покълването.
Става ли за ядене
Но ако вече сме се сдобили с покълнал чесън, то далеч не трябва да се притесняваме и да го изхвърляме. Приличащият на зародиш в началото кълн е прозрачен, а когато мине достатъчно време става зелен и проправя пътя си нагоре.
Според Food & Wine, няма място за притеснение и може спокойно да консумираме покълналия чесън. Трябва обаче да сме подготвени, че типичният чеснов аромат и вкус ще бъде по-остър от обичайното.
Източник: iStock
Също така чесънът по всяка вероятност ще бъде малко по горчив от обичайното. Ето защо ако го използваме в сурова форма за сос или дресинг, трябва да имаме предвид, че той може да придаде повече горчивина, отколкото би ни се искало.
Лесно може да решим проблема като просто отстраним с върха на ножа зародиша и го изхвърлим. А може и да запазим покълналите скилидки и да ги посадим в градината, ако искаме да имаме пресен чесън през пролетта.
Кога да го изхвърлим
Кълновете може да нямат вреда за здравето ни, а само леко да променят вкуса, но това не означава, че чесънът не може да се развали.
Ако забележим жълти или кафяви петна по скилидките, то е най-добре да не рискуваме и да го изхвърлим или компостираме. Не трябва да се колебаем да го сложим в кофата за боклук, ако видим и наличие на мухъл.