Ако и за нас кафето е задължително начало на деня, то може би ни се е случвало да усетим сърцебиене след сутрешната ударна доза.
Според различни изследвания, този ефект се дължи на повишаването на нивата на кортизол в кръвта, които и без това сa най-високи сутрин. Затова и някои учени съветват да изчакаме около час след събуждане, преди да посегнем към кафето. А ако аритмията стане обичано повтаряща се, по-добре да го заменим със зелен чай например.
Но едно ново проучване дава малко по-различна гледна точка за въздействието на кофеиновата напитка върху сърдечната дейност. То е дело на учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско.
Източник: iStock
В същността си е анализ на консумацията на кафе при над 386 000 души за период от три години и прави връзка между нея и честотата на сърдечна аритмия, която може да включва и предсърдно мъждене. А изводът може би е изненадващ за някои - тези, които редовно пият кафе, имат по-нисък риск от аритмия.
Абстрахирайки се от демографски данни, навици на живот, заболявания и състояния, които могат да причинят сърдечни трептения, "всяка допълнителна консумирана чаша кафе е свързана с 3% по-нисък риск от инцидентни аритмии", заключва д-р Грегъри Маркус, един от лекарите, участващи в изследването.
Източник: iStock
Изследователите подчертават и важността на конкретни гени, свързани с възможността за по-силна реакция след консумацията на кофеиновата напитка. Генът CYP1A2 подпомага метаболизма на кофеина. При тези, при които той функционира правилно, метаболизирането му е с нормална скорост и кафето не предизвиква нежелани странични реакции, предава CNN.
Но при мутации на този ген, метаболизирането на кафето може да се забави и това да доведе до различни неприятни усещания, сред които е и сърцебиенето. Затова то не може да се определи като вреден ефект от самото кафе.
А към ползите от него, освен намаляване на риска от аритмия, се добавя и редуциране на възможността за развитие на рак, диабет, сърдечно-съдови заболявания, а оттам и на общата смъртност.