Животът все повече поскъпва и цените на почти всички видове продукти и услуги се покачват с голяма скорост. Знаем, че причина за това е инфлацията, която наблюдаваме по цял свят, а у нас вероятно най-чувствителни сме на тема поскъпване на храните.

Три неща, които милионерите правят, за да станат милионери

Три неща, които милионерите правят, за да станат милионери

Какви са стъпките към 7-цифровата банкова сметка

Мнозина сигурно купуват по-малко продукти от преди, за да се вместват в бюджета си за пазаруване, а и все пак се съобразяват и с това, че искат да си заделят и спестявания.

Начин, в сегашната ситуация, хем да не се лишаваме от храна, хем да добавяме и по малко пари в семейната каса, за щастие има. Пет съвета как да пестим, когато пазаруваме хранителни продукти, дават от BBC, които споделят изпробваните методи на няколко домакини и блогърки.

Следим какво вече имаме

Роузи препоръчва винаги преди пазар да проверим какво и колко имаме в хладилника и по шкафовете. "Ако купуваме още от това, което вече имаме, просто ще похарчим повече за ненужни продукти", казва тя.

Снимка 580724

Източник: iStock

Освен това Роузи следи количеството хранителни наличности в дома си като си записва в тефтер. Така винаги знае какво да избягва да купува и какво действително ѝ трябва при всяко пазаруване.

Първо проверяваме кои стоки са намалени

Разбира се, тук идеята е, че не е задължително всеки продукт от списъка ни за пазар да бъде от намалената секция в магазина, а както Лин казва: "Ако забележим, че нещо от списъка ни го има там, може да го вземем и да го задраскаме, като така вече сме спестили малко пари."

Снимка 580723

Източник: iStock

Другият ѝ съвет е след като първо сме добавили в количката каквото ни е нужно от намалените продукти, да се отправим директно към витрините със замразени храни, а после и към алеите с консервираните. "Замразените месо, риба и зеленчуци почти винаги са по-евтини от свежите", е забелязала Лин.

Възползваме се максимално от фризера

В случай че нямаме такъв у дома, има добра причина се снабдим с един и да се възползваме максимално от него. По думите отново на Лин, да съхраняваме храна във фризера би ни помогнало да намалим количеството, което изхвърляме и ще я запазим в срок на годност за по-дълго време.

"Продукти като месо и сирене, дори плодове и зеленчуци, могат да бъдат замразявани до момента, в който ни потрябват", пояснява тя.

Обръщаме внимание и на опаковката

Правило ли ни е впечатление, че в магазините гъбите например често са опаковани в пластмасова купичка и увити във фолио? Всъщност това е така, защото по този начин е по-удобно да се транспортират. Но както Роузи съветва, за да запазим плодовете и зеленчуците свежи, е добре да ги извадим от опаковките, в които са предварително сложени и да ги поставим върху хартиен плик.

Снимка 580722

Източник: iStock

Хелън пък дава друга полезна идея: "Просто да сложим парче кухненска хартия под зелената салата, ще абсорбира влагата и ще ѝ помогне да издържи по-дълго."

Пазаруваме и от малките хранителни магазини

Снимка 580721

Източник: iStock

Роузи споделя, че купува храна и от кварталните магазини и разказва за опита си: "Месарите не са някого, с когото да се струваме да разговаряме как да пестим пари. Ако отидем при местния си месар и му кажем, че разполагаме с осем паунда за месо за цялата седмица, той ще ни насочи как да ги похарчим за по-евтините продукти."

Милионерите, правилата им за пестене на пари и как да последваме примера им

Как се става милионер

Богатството изисква дисциплина

Освен това тя разкрива, че се допитва до него и за съвети как да приготвя месото у дома, а и как да го съхранява така, че се запази то свежо за най-дълго време.